Aktualności
Sport akademicki
11 Kwietnia
Fot. Marcin Klimczak
Opublikowano: 2022-04-11

Mistrzowie badmintona i „wiosłowania na sucho”

Badminton i ergometr wioślarski to kolejne dyscypliny, w których rozdano medale tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski.

O medale w badmintonie rywalizowało ponad 150 uczestników z 16 uczelni. Zawody, które rozegrano w Łaziskach Górnych, zakończyły się triumfem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Finałowy mecz z AWF Warszawa zaczął się znakomicie dla badmintonistów ze stolicy, którzy wygrali otwierające gry singlistów. W deblach lepiej poradzili sobie zawodnicy ze Śląska, wychodząc na prowadzenie, którego nie oddali do końca spotkania. Kropkę nad „i” postawiła Julia Pławecka, pokonując Zofię Tomczak. AWF Katowice zwyciężył AWF Warszawa 4:2.

Byliśmy optymistycznie nastawieni do zawodów. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak mocnej drużyny, gdzie sześć osób trenuje w kadrze narodowej, a dwie kolejne grało w niej w przeszłości – przyznaje Bożena Wołkowycka, opiekun złotej drużyny AWF Katowice . – To nie była łatwa do droga do złota. W eliminacjach trafiliśmy na „grupę śmierci”, a suche wyniki podczas finałów w Łaziskach nie oddają tego, jak trzeba było się napracować na to zwycięstwo. Przed decydującym meczem wiedzieliśmy, że AWF Warszawa ma mocniejsze gry pojedyncze, my lepiej radzimy sobie w grach podwójnych i musimy poszukać wygranej partii w singlu. Udało się nam wykonać plan i wygrać – dodaje.

W meczu o trzecie miejsce spotkały się dwie uczelnie spod Wawelu: Akademia Górniczo-Hutnicza pokonała 4:0 AWF Kraków. Nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników AMP w badmintonie trafiły do rąk graczy AWF Katowice – Kornelii Marczak i Wiktora Treckiego.

Z kolei na obiektach Wojskowej Akademii Technicznej po dwóch latach przerwy ponownie „wiosłowano na sucho”. Do walki o medale w ergometrze wioślarskim przystąpiło blisko 610 uczestników z 57 uczelni.

W wadze lekkiej nie zabrakło niespodzianki. Wśród mężczyzn złoto wywalczył Dawid Wachowicz z WSG Bydgoszcz, który o dwie sekundy wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora – Adriana Sadowskiego. Pod nieobecność Katarzyny Wełny wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Kras z Uniwersytetu Gdańskiego.

Chociaż w rywalizacji kobiet w wadze open wystartowały wszystkie trzy medalistki z ubiegłego roku, to pogodziła je Katarzyna Duda z Politechniki Gdańskiej. Inżynierka popisała się najlepszym wynikiem, jaki padł w ostatnich kilku latach podczas Akademickich Mistrzostw Polski w tej kategorii – 3:19.2. Fenomenalny finisz zaprezentował też Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który nie pozwolił sobie odebrać najwyższego miejsca na podium. Przez większość dystansu prowadził Marek Kobosko z AGH Kraków, ale na ostatnich 200 metrach Kotyla wrzucił najwyższy bieg i zwyciężył z wynikiem 2:47.00.

Trzymałem docelowe tempo i z trenerem miałem ustalony plan, żeby ostatnie 300 m przyspieszyć. Zamknąłem oczy i dałem z siebie maksa. Uważam, że kibice mieli co oglądać. Przyznam, że ja nie patrzyłem, w którym miejscu są rywale, tylko byłem skupiony na sobie. Tu startują już sami gladiatorzy i każdy z nich może uzyskać dobry wynik – ocenił na gorąco zwycięzca z Rzeszowa.

W klasyfikacji generalnej drużynowej kobiet zwyciężył Uniwersytet Gdański przed Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Natomiast wśród mężczyzn najlepszą uczelnią została Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, wyprzedzając Politechnikę Świętokrzyską w Kielcach i AGH.

MK, źródło: pasja.azs.pl

Dyskusja (0 komentarzy)