Aktualności
Sport akademicki
14 Września
Źródło: www.tu.kielce.pl
Opublikowano: 2021-09-14

Mistrzowska forma studentów z Politechniki Świętokrzyskiej

Zespół IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej zwyciężył po raz trzeci w międzynarodowych zawodach robotycznych European Rover Challenge. Siódmą edycję imprezy, w której drużyny z całego świata testują swoje łaziki w zadaniach symulujących kosmiczną misję naukową na powierzchni Marsa, zorganizowano w Kielcach.

Tegoroczna odsłona zawodów ERC odbywała się po raz pierwszy w dwóch formułach. Drużyny rywalizowały stacjonarnie (ON-SITE) i zdalnie (REMOTE). Dla drużyn, które zdecydowały się przyjechać do Kielc i rywalizować na miejscu przygotowano największy na świecie sztuczny tor marsjański, tzw. Mars Yard, który odwzorowuje cechy powierzchni Czerwonej Planety. Jego powierzchnia inspirowana była równiną wulkaniczną Elysium Planitia. Stworzono m.in. niemal dwumetrowy wulkan marsjański. Z kolei zespoły uczestniczące w zawodach online miały za zadanie stworzyć odpowiednie algorytmy i programy, za pomocą których sterowały robotami za pośrednictwem Internetu.

O sukcesie decydowały m.in. sprawność manipulatora, praca autonomiczna czy możliwość naprawy robota w trudnych warunkach. W formule stacjonarnej najlepszy okazał się zespół Politechniki Świętokrzyskiej IMPULS przed tureckim ITU Rover Team i szwajcarskim. Czwarte miejsce zajął zespół AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który wyróżniono za przygotowanie merytoryczne oraz za wyjątkowo precyzyjny system nawigacji. Rywalizację zdalną wygrał DJS Antariksh z Indii, wyprzedzając niemiecki ERIG i brytyjski RoboClyde.

Oprócz konkursu robotycznego, European Rover Challenge już od wielu lat jest też okazją do bliższego zapoznania się z tematyką badań kosmosu i nowych technologii. Odwiedzając kampus Politechniki Świętokrzyskiej, można było wziąć udział w prezentacjach i debatach poruszających tematy związane z nauką i technologią. Na miejscu czekały także stoiska firm i instytucji prezentujących swoje działania m.in. w branży kosmicznej. Nie zabrakło warsztatów i interaktywnych pokazów naukowych.

European Rover Challenge jest też od paru lat miejscem spotkań przedstawicieli europejskiego i światowego sektora kosmicznego oraz biznesu korzystającego z technologii kosmicznych i robotycznych. W tegorocznej edycji zdalnie wystąpił m.in. wiceszef amerykańskiej agencji NASA Robert Cabana czy przedstawiciele największych firm i instytucji kosmicznych: Aerojet Rocketdyne, NASA Goddard Space Center, Thales Alenia Space.

Partnerem honorowym wydarzenia była Europejska Agencja Kosmiczna, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Minister Spraw Zagranicznych, EURISY oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego.

MK, źródło: PŚk, www.urania.edu.pl

Dyskusja (0 komentarzy)