Aktualności
Sport akademicki
15 Grudnia
Fot. Szymon Sikora
Opublikowano: 2023-12-15

Na UW powstało Polskie Centrum Studiów i Badań Olimpijskich

Na Uniwersytecie Warszawskim zainaugurowało działalność Polskie Centrum Studiów i Badań Olimpijskich. To wspólna inicjatywa uczelni i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. 

Pomysł na stworzenie Polskiego Centrum Studiów i Badań Olimpijskich narodził się półtora roku temu. Jednak dopiero otrzymanie akredytacji pozwalającej na funkcjonowanie ośrodka umożliwiło jego otwarcie. Negocjacje toczono m.in. z Głównym Centrum Badań w Lozannie, a list polecający prezesa PKOI wysłano do Thomasa Bacha, prezesa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Nowa jednostka powstała na Wydziale Zarządzania UW. Jej celem ma być rozpowszechnianie wiedzy na temat ruchu olimpijskiego oraz zarządzania sportem w Polsce.

Potrzebujemy wysokiej jakości badań nad olimpizmem, a Centrum będzie stanowiło swego rodzaju platformę wymiany spostrzeżeń – również na temat tego, w jakim kierunku powinien rozwijać się sport akademicki – mówił prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW i prezes Akademickiego Związku Sportowego.

Jak przyznał dr Grzegorz Botwina z Wydziału Zarządzania UW, zadaniem Centrum będzie przede wszystkim stwarzanie możliwości transferu wiedzy oraz współpracy pomiędzy środowiskiem sportowym i naukowym.

W 2025 roku chcemy m.in. uruchomić program studiów magisterskich z zarządzania sportem. Ważna jest też kwestia współpracy międzynarodowej. Działamy wspólnie z innymi centrami w Europie i na świecie, ale też uniwersytetami, przedstawicielami ministerstw oraz agencji rządowych odpowiedzialnych za sport.

Centrum będzie również otwarte dla sportowców, którzy chcą realizować dwutorową ścieżkę kariery, czyli łączyć profesjonalne uprawianie sportu z kształceniem się lub pracą zawodową.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)