Aktualności
Sport akademicki
12 Maja
Źródło: KU AZS AGH
Opublikowano: 2023-05-12

Najlepsi „górale” studiują na Uniwersytecie Warszawskim

Uniwersytet Warszawski, w dużej mierze za sprawą dwóch złotych medali Antoniny Białek, zwyciężył w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, które odbyły się w Krakowie.

Trasa tegorocznych mistrzostw wiodła ścieżkami Lasu Wolskiego w Krakowie – jednego z największych parków leśnych w kraju. W dwudniowych zmaganiach wzięło udział ponad 200 zawodników z 50 uczelni.

Zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn nie zawiedli faworyci. U pań dwa złote medale wywalczyła Antonina Białek z Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka stołecznej uczelni najpierw triumfowała w jeździe indywidualnej na czas, a dzień później nie miała sobie równych w wyścigu ze startu wspólnego. W tym roku kobiece podium zdominowały trzy zawodniczki. Srebro w „czasówce” wywalczyła Milena Drelak (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), brązowa medalistka wyścigu ze startu wspólnego. Z kolei wicemistrzynią Polski w tej drugiej konkurencji została Joanna Głowacka (Akademia Górniczo-Hutnicza), trzecia w środowej jeździe indywidualnej na czas.

Podobnie jak u kobiet, także u mężczyzn dwa złote medale przypadły jednemu zawodnikowi stołecznej uczelni. Tytuły w obu konkurencjach obronił Karol Ostaszewski z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, który tym samym powiększył swoją kolekcję indywidualnych krążków AMP do dziewięciu. Co ciekawe, w wyścigu ze startu wspólnego triumfował po raz czwarty z rzędu. W tej specjalności za plecami Ostaszewskiego – podobnie jak przed rokiem – finiszował Konrad Czabok (Politechnika Warszawska), a trzeci był tym razem Piotr Kryński (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku). Z kolei srebro w jeździe indywidualnej na czas zdobył Szymon Pomian (Politechnika Białostocka), a brąz – tak jak podczas AMP 2022 – wywalczył Piotr Śliwiński (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu).

W klasyfikacji generalnej AMP w kolarstwie górskim, która w tym roku była prowadzona wspólnie dla kobiet i mężczyzn, triumfował Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce zajęli gospodarze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a trzecie – Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Paweł Skraba, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)