Aktualności
Sport akademicki
27 Lipca
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2021-07-27

Nowoczesne obiekty sportowe powstaną na kampusie UJ

Kampus 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego na Ruczaju zostanie rozbudowany. Wkrótce ruszy tam budowa Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Za kilkanaście miesięcy studenci otrzymają do dyspozycji m.in. boiska i korty tenisowe.

Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ zakończyła się w 2018 roku. Dziś w nowoczesnych budynkach dydaktycznych i badawczych kształci się niemal połowa wszystkich studentów najstarszej polskiej uczelni. Na zajęcia wychowania fizycznego muszą oni jednak dojeżdżać do ośrodka Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej. Ponadto posiadana baza sportowa jest niewystarczająca, przez co uniwersytet jest zmuszony wynajmować dodatkowe obiekty, a to pociąga za sobą znaczne środki finansowe.

Władze UJ podjęły więc decyzję o rozbudowie kampusu i umiejscowieniu tam Uczelnianego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wartą ponad 26 mln złotych inwestycję. W ramach projektu – u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej – powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdą się siłownia, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze techniczno-administracyjne oraz sala konferencyjna i trybuny z 330 miejscami. W planach jest również kilka boisk do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe, a także elementy małej architektury: siłownia zewnętrzna, ławki, stoły szachowe i do ping-ponga. Całość dopełni układ komunikacyjny wraz z miejscami parkingowymi.

Teren, na którym stanie sportowy kompleks, jest obszarem o istotnych walorach przyrodniczych. Ponieważ Uniwersytetowi Jagiellońskiemu zależy na ich utrzymaniu, zlecono dodatkową ekspertyzę ekologiczną. Specjaliści z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera opracowali szereg rozwiązań, które zakładają liczne kompensacje przyrodnicze, tj. budowę zbiornika wodnego do rozmnażania się płazów, reintrodukcję wybranych gatunków łąk trzęślicowych oraz publicznie dostępne trasy edukacyjne. Dodatkowo w celu powiększenia terenów zielonych UJ pozyskał od osób prywatnych sąsiednie działki o powierzchni 0,5 ha i mocno ograniczył pierwotne plany inwestycyjne, by jak najmniej ingerowały one w naturalne środowisko.

Termin realizacji inwestycji zaplanowano na 18 miesięcy od dnia podpisania kontraktu. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, obiekty powinny zostać oddane do użytku w pierwszym kwartale 2023 roku.

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ

 

Dyskusja (0 komentarzy)