Sport akademicki
09 Sierpnia
Opublikowano: 2018-08-09

Paulina Guba z AZS UMCS Mistrzynią Europy

Paulina Guba z AZS UMCS Lublin zdobyła złoty medal w pchnięciu kulą podczas 24. lekkoatletycznych Mistrzostw Europy, które odbywają się w Berlinie. O jej zwycięstwie zadecydowała ostatnia kolejka, w której osiągnęła wynik 19,33 metra. Guba jest pierwszą Polką, która została Mistrzynią Europy w tej konkurencji.

Po wtorkowym srebrze Konrada Bukowieckiego z AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, „azetesiacy” w środę mieli jeszcze większe powody do radości. Wprawdzie Paulina Guba była jedną z faworytek do podium, ale mało kto spodziewał się, że sięgnie po krążek z najcenniejszego kruszcu.

W eliminacjach osiągnęła trzeci rezultat, a sam konkurs główny rozpoczęła od pchnięcia na odległość 18,77 metra. Od samego początku prowadziła główna kandydatka do mistrzostwa, reprezentantka gospodarzy – Christina Schwanitz (19,19 metra). Ich rywalizacja trwała do samego końca. W decydującej, szóstej, serii zawodniczka AZS UMCS Lublin nieoczekiwanie poprawiła swój wcześniejszy rezultat na 19,33 m, a ponieważ Niemka nie polepszyła wyniku z pierwszej próby, jedna z największych sensacji tej imprezy stała się faktem. To 50. złoty medal w historii naszej reprezentacji na lekkoatletycznych ME.

Paulina Guba ma 27 lat. Jest wychowanką Startu Otwock. Po igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku zastanawiała się, czy nie zakończyć kariery. Na początku tego roku została zawodniczką AZS UMCS Lublin. W swojej karierze zdobyła sześć złotych i jeden srebrny medal Mistrzostw Polski. Jest dwukrotną medalistką Uniwersjad (srebro w Gwangju – 2015, brąz w Tajpej – 2017). Jej rekordy życiowe to: 19,38 (stadion) i 18,77 (hala). Trenerem Pauliny Guby jest Edmund Antczak.