Aktualności
Sport akademicki
31 Lipca
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2023-07-31

Pierwszy medal dla Polski na Uniwersjadzie w Chengdu!

Oskar Miliwek, student Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie, zdobył pierwszy dla Polski medal na uniwersjadzie w Chengdu! W niedzielę stanął na najniższym stopniu podium w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego.

Letnia Uniwersjada w Chengdu rozpoczęła się 28 lipca. O medale walczą studenci ze 113 krajów. W Chinach startuje 198 młodych sportowców z naszego kraju. Najliczniej w polskiej kadrze reprezentowany jest AZS AWF Warszawa.

Już drugiego dnia imprezy otwarte zostało konto medalowe biało-czerwonej ekipy. Oskar Miliwek wywalczył brązowy medal w strzeleckiej konkurencji pistoletu szybkostrzelnego 25 metrów. Po pierwszym dniu był trzeci, a do finału wszedł z czwartym wynikiem. Rywalizacja w tej konkurencji składa się z czterech pięciostrzałowych serii, po których odpada jeden zawodnik. Następnie w każdej serii eliminowany jest kolejny, aż do wielkiego finału. Tym razem serii było jednak więcej, bo Miliwek, by wejść do strefy medalowej, musiał wziąć udział w dogrywce z dwójką rywali. W niej spisał się wyśmienicie, oddając pięć celnych strzałów.

Jest to moja pierwsza uniwersjada i niestety ostatnia, więc bardzo pragnąłem tego medalu. To też duża duma zdobyć pierwszy medal dla polskiej reprezentacji na tak wielkiej imprezie. Każdy finał to są wielkie emocje, zwłaszcza na tak dużych imprezach, gdy strzela cały świat. Wiadomo, że my się dobrze ze sobą znamy, bo ta czołówka się nie zmienia, dlatego tym bardziej jestem szczęśliwy, że dałem z siebie wszystko i skończyło się to zdobyciem medalu – mówił szczęśliwy student Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie, na co dzień reprezentujący Zawiszę Bydgoszcz.

Największe wydarzenie sportu studenckiego potrwa do 8 sierpnia. Do tej pory z letnich uniwersjad Polacy przywieźli 357 medali – 98 złotych, 118 srebrnych i 141 brązowych. W Chengdu wystąpią w badmintonie, gimnastyce sportowej, judo, koszykówce, lekkiej atletyce, łucznictwie, pływaniu, siatkówce, strzelectwie sportowym, szermierce, tenisie stołowym, taekwondo i wioślarstwie – czyli w 13 z 18 konkurencji. W sumie rywalizować będą z ponad 10 tys. młodych sportowców z całego świata. Chiny już po raz trzeci są gospodarzem uniwersjady.

MK, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)