Aktualności
Sport akademicki
20 Czerwca
Źródło: AMP w piłce nożnej
Opublikowano: 2024-06-20

Piłkarze UJD w Częstochowie złotymi medalistami AMP

Turnieje w siatkówce plażowej i piłce nożnej mężczyzn zakończyły tegoroczny cykl Akademickich Mistrzostw Polski. Na plaży ponownie zwyciężył Uniwersytet Warszawski, u futbolistów – Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

W cieniu Euro 2024 w Niemczech odbywał się finałowy turniej Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn. Do Bydgoszczy zjechało ponad 320 uczestników z 16 drużyn wyłonionych w czterech turniejach eliminacyjnych. Już przed finałową rozgrywką było jasne, że w wyniku wyeliminowania ubiegłorocznych zwycięzców z Politechniki Gdańskiej i wicemistrzów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podium będzie zupełnie inne niż poprzednio.

W półfinałach Uniwersytet Rzeszowski wygrał nieznacznie z AWF Warszawa 1:0, zaś AWF Kraków uległa wyraźnie Uniwersytetowi Jana Długosza w Częstochowie 0:3. O tym komu przypadną w udziale złote medale zadecydowały rzuty karne. W regulaminowym czasie padł remis 1:1 i dopiero seria „jedenastek” wyłoniła zwycięzcę turnieju. Więcej zimnej krwi zachowali piłkarze spod Jasnej Góry, wygrywając 3:2. W meczu o trzecie miejsce ekipa AWF Warszawa zwyciężyła 4:2.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Mateusz Margas (UJD Częstochowa), który otrzymał nagrodę im. Adama Obrubańskiego – piłkarza, sędziego, wybitnego działacza i dziennikarza. Królem strzelców został z kolei Paweł Jałoszyński (Uniwersytet Szczeciński), który zdobył w całym turnieju 9 bramek.

Przypomnijmy, że medalistki Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej kobiet wyłoniono pod koniec maja w Gdańsku. Tytuł zdobyły zawodniczki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które w finale pokonały Uniwersytet Gdański 2:0.

Na plaży w… Warszawie

Rywalizacja w siatkówce plażowej po raz drugi z rzędu odbywała się w Warszawie. Przez trzy dni na terenie obiektu Monta Beach Volley Club rywalizowało 31 par kobiecych i tyle samo męskich, które wyłoniono z eliminacji strefowych. Łącznie rozegrano 136 spotkań.

W turnieju mężczyzn Miłosz Kruk i Maciej Kaszewiak z Politechniki Łódzkiej pokonali w finale Dawida Pawluna i Kacpra Chmielewskiego z Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy set był wyrównany, ale już w drugim inżynierowie z Łodzi wzięli sprawy w swoje ręce, wygrywając cały mecz 2:0. Brązowe krążki dla pary Jakub Czyżowski/Adam Lorenc z Akademii Nauk Stosowanych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu.

U pań tytuł obroniły Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska z Uniwersytetu Warszawskiego. W decydującej rozgrywce naprzeciw nich stanęły Justyna Tylutki i Martyna Kłoda z Politechniki Gdańskiej. Studentki ze stolicy triumfowały 2:0, nie przegrywając po drodze żadnego meczu. Na trzecim stopniu podium stanęła inna para z UW: Maja Kruczek/Julia Kielak.

W klasyfikacji końcowej panów Uniwersytet Warszawski wyprzedził Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Akademię Nauk Stosowanych – WZSiA w Opolu, u pań za UW uplasowały się Politechnika Gdańska i Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

MK, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)