Aktualności
Sport akademicki
02 Sierpnia
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2023-08-02

Polscy studenci rozwiązali na Uniwersjadzie worek z medalami

Osiem medali, w tym trzy złote, wywalczyli reprezentanci Polski w kolejnym dniu Letniej Uniwersjady w Chengdu. Biało-czerwoni awansowali na piąte miejsce w klasyfikacji medalowej!

Prawdziwą furorę zrobili nasi lekkoatleci. na szczególne wyróżnienie zasługuje Nikola Horowska. Studentka Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim ma dopiero 22 lata, a już na stałe zapisała się w historii polskiego sportu akademickiego! Jej medal w skoku w dal jest setnym złotym krążkiem w historii startów Polaków w letnich uniwersjadach. Horowska prowadziła w konkursie od pierwszej do ostatniej serii. Zaczęła wynikiem 6,33 m i usadowiła się na pierwszej pozycji, której nie oddała już do końca. W czwartym skoku uzyskała 6,60 m, dzięki czemu o 19 centymetrów wyprzedziła drugą w końcowej klasyfikacji… Polkę, Magdalenę Bokun (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)!

W podobnym stylu, czyli prowadząc od pierwszej do ostatniej serii, konkurs rzutu dyskiem wygrał Oskar Stachnik (UMCS Lublin). Świeżo upieczony mistrz Polski w pierwszym rzucie uzyskał 62,53 m, a wynik ten poprawił w piątej serii, gdy dysk wylądował na 63 metrze. Nad drugim w rywalizacji rywalem miał blisko 2 metry przewagi. Na Polaków nie było mocnych także w pchnięciu kulą! Zwyciężył Konrad Bukowiecki (Akademia Policji w Szczytnie) z najlepszym swoim wynikiem w tym sezonie 20,23 m, a drugi był Szymon Mazur (AWF Warszawa). Dla Bukowieckiego to trzeci uniwersjadowy medal – sześć lat temu w Tajpej był drugi, a cztery lata temu w Neapolu pierwszy.

Świetnie poszło Polakom także na pływalni, gdzie zdobyli trzy srebrne medale. Dokonali tego: Jakub Majerski (AWF Katowice) na 50 metrów stylem motylkowym, Jan Kałusowski (Politechnika Łódzka) na 100 metrów stylem klasycznym i sztafeta mieszana 4×100 metrów stylem zmiennym (Dominika Sztandera – AWF Wrocław, Kornelia Fiedkiewicz – Loughborough College, Kacper Stokowski – NC State University i Jakub Majerski).

Do tej pory biało-czerwoni zdobyli w Chengdu dwanaście medali. Zmagania potrwają do 8 sierpnia.

Paweł Hochstim, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)