Akademia Górniczo-Hutnicza w unihokeju oraz Akademia im. Leona Koźmińskiego wśród tenisistek i Akademia Kaliska u tenisistów – to kolejni akademiccy mistrzowie Polski wyłonieni w miniony weekend.
Zmagania w unihokeju toczono na obiektach Politechniki Rzeszowskiej. Wzrastająca popularność tej dyscypliny wśród studentek i studentów sprawiła, że awans do 16-zespołowego grona finalistów po raz pierwszy wymagał przejścia eliminacji. Same tegoroczne AMP rozgrywane były w formule SWISS. Na boisku musiało się więc znajdować troje zawodników (w tym przynajmniej jedna kobieta i przynajmniej jeden mężczyzna) oraz bramkarz.
W meczu o złoto studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie byli zdecydowanie lepsi od Politechniki Gdańskiej, wygrywając 5:2. Tym samym zrewanżowali się gdańszczanom za zeszłoroczną porażkę w finale AMP. W spotkaniu o brąz również triumfowała ekipa ze stolicy Małopolski. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, głównie dzięki golom Konrada Pelczarskiego i Jana Jaskierskiego, pokonał Wyższą Szkołę Innowacji i Zarządzania w Rzeszowie 8:5.
MVP kobiet została Anna Osmala (AGH), a mężczyzn – jej klubowy kolega Rafał Żabówka. Tytuły najlepszych obrońców trafiły do rąk Wiktorii Targońskiej (Uniwersytet Gdański) i Daniela Widurskiego (AGH). Z kolei wyróżnienia dla najlepszych bramkarzy turnieju przypadły Klaudii Jachymiak (AGH) i Przemysławowi Brząkale (PG), a dla najlepszych atakujących – Osmali i Pelczarskiemu.
W cieniu Igi Świątek
Równolegle z rozgrywanym w Paryżu wielkoszlemowym French Open, gdzie triumf w sobotę odniosła Iga Świątek, w Łodzi rywalizowano o medale Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie. Przez trzy dni na kortach AZS Łódź i MKT Łódź walczyło 15 zespołów kobiet i 15 zespołów mężczyzn. Ostateczne rozstrzygnięcia nie przyniosły większych niespodzianek.
W finale kobiet mierzyły się dwie stołeczne uczelnie: Akademia im. Leona Koźmińskiego i Uniwersytet Warszawski. Faworytki nie zawiodły. Najpierw Martyna Kubka i Wiktoria Kubka pokonały w grze podwójnej Karinę Gustowską i Martynę Szybkowską 6:2, 6:0, a w singlu Kubka okazała się lepsza od Gustowskiej, przewożąc ją „na rowerze” (6:0, 6:0). Tym samym tenisistki ALK Warszawa wygrały całe spotkanie 2:0 i mogły cieszyć się ze złotych medali. Bardziej zacięty przebieg miał mecz o brązowy medal. W deblu Marta Zając i Karolina Owczarek (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) zwyciężyły Oliwię Syczuk i Natalię Pietras (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Za sprawą zwycięstwa Syczuk nad Zając 6:2, 6:2 UEK wyrównał stan spotkania i o końcowym wyniku miał zdecydować drugi singiel. W nim Pietras pokonała Owczarek 7:5, 6:1 i tym samym na trzecim stopniu podium stanęły krakowianki.
U mężczyzn niespodzianek nie było. W finale spotkali się triumfatorzy ubiegłorocznych EUG Łódź 2022: Akademia im. Leona Koźmińskiego i obrońcy tytułu z Akademii Kaliskiej. W deblu Wiktor Przybylski i Piotr Matuszewski (Akademia Kaliska) wygrali z Szymonem Kielanem i Maksem Samojłowiczem (ALK) 6:2, 6:4. W singlu Matuszewski wygrał pierwszego seta z Samojłowiczem 6:1, w drugim to zawodnik ALK był lepszy 6:0 i o losach meczu zdecydował super tie-break. W nim triumfował Matuszewski 10:5, zapewniając swojemu zespołowi złoty medal AMP. W meczu o brązowy medal Kacper vu Long i Adam Kwiatkowski (Uniwersytet Warszawski) wygrali 4:6, 6:4, 10:5 z Pawłem Godkiem i Wojciechem Kasperskim (Uniwersytet Jagielloński), a w singlu Kwiatkowski pokonał Jana Chrapisińskiego 6:0, 6:0. Tym samym UW ukończył zqawody na trzecim miejscu.
Obok dekoracji najlepszych uczelni nagrodami wyróżniono także najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika turnieju. Nagrodę im. Jadwigi Jędrzejowskiej otrzymała Martyna Kubka (ALK), zaś Nagrodę im. Przemysława Warmińskiego wręczono Piotrowi Matuszewskiemu (Akademia Kaliska), który po raz szósty z rzędu został akademickim mistrzem Polski! Wcześniej trzykrotnie triumfował w barwach Uniwersytetu Łódzkiego, raz jako reprezentant Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i teraz po raz drugi mógł cieszyć się z tytułu z Akademią Kaliską.
Paweł Skraba, źródło: AZS