Aktualności
Sport akademicki
04 Kwietnia
Fot. Bartosz Wójtowicz
Opublikowano: 2022-04-04

Poznaliśmy akademickich mistrzów w kolejnych sześciu dyscyplinach

Rozdano kolejne komplety medali w Akademickich Mistrzostwach Polski. W judo, pływaniu, szachach, brydżu, wspinaczce sportowej i strzelectwie rywalizowało w miniony weekend ponad 2100 zawodników.

Ponad 250 zawodników z 47 uczelni zgromadziły Akademickie Mistrzostwa Polski w judo, które już po raz czwarty zorganizowała Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. Impreza zakończyła się triumfem Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Walkę o tytuły indywidualne zdominowali judocy z AWF-ów. W kategorii do 60 kg triumfował Białorusin Dmitry Zelianko (AWF Poznań), do 66 kg – Patryk Łoziak (AWF Katowice). Złoto dla śląskiej uczelni w specjalności do 81 kg wywalczył Mateusz Salisz. Wygrane w najcięższych kategoriach przypadły z kolei judokom AWF Warszawa. W wadze do 90 kg najlepszy był Łukasz Zajączkowski, do 100 kg – Oleksij Lysenko, a powyżej 100 kg – Mariusz Krueger. Ponadto w kategorii do 73 kg wygrał reprezentant gospodarzy Adam Stodolski.

Podobnie jak u panów, także wśród pań najwięcej medali zdobyły przedstawicielki AWF-ów. W dwóch kategoriach najlepsze okazały się gospodynie. W wadze do 70 kg wygrała Martyna Brzyńska, a powyżej 78 kg – Paula Kułaga. Ponadto złote medale zdobyły: Natalia Stokłosa (AWF Poznań, -48 kg), Klaudia Cieślik (AWF Katowice, -52 kg), Patrycja Skupień (Uniwersytet Łódzki, -57 kg), Anna Dąbrowska (AWF Wrocław, -63 kg), Julia Jaśkiewicz (AWFiS Gdańsk, -78 kg).

W Chorzowie rozegrano Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach. Na starcie stanęło 113 kobiet i 264 mężczyzn. Zawody zdominowali przedstawiciele Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Tytuł najlepszego gracza przypadł Igorowi Janikowi, a najlepszą szachistką została międzynarodowa mistrzyni Anna Kubicka, dla której był to już drugi triumf w AMP-ach (poprzednio zwyciężyła w 2019 roku w barwach Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach). Klasyfikację generalną również wygrała Akademia Leona Koźmińskiego.

W Katowicach walczyli brydżyści. Wśród par zwyciężyli Maciej Kędzierski i Błażej Krawczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a w turnieju teamów – Maksymilian Grochowski, Piotr Jasiński, Konrad Majewski, Konrad Paluszek z Uniwersytetu Warszawskiego. To trzeci z rzędu tytuł UW w drużynowej odmianie brydża sportowego. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła AGH.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie był gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej. Zgłosiło się ponad 260 uczestników z 37 uczelni. Wśród kobiet najlepiej spisała się Ida Kupś z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która nie miała sobie równych w boulderingu (w tej konkurencji jest 5-krotną, aktualną mistrzynią Polski seniorów) oraz w prowadzeniu, broniąc tym samym tytułów sprzed roku. Z kolei w rywalizacji na ściance na czas zwyciężyła Aleksandra Kałucka z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Z kolei wśród mężczyzn na najwyższym stopniu podium stawali: Jakub Korzeniowski (Politechnika Łódzka – bouldering), Jerzy Laskowski (Uniwersytet Warszawski – na trudność), Jakub Ginszt (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – na czas).

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie (kobiety) oraz Uniwersytet Warszawski (mężczyźni).

Zawodnicy AWF-u Wrocław byli pierwszoplanowymi postaciami podczas Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym, które odbyły się w Bydgoszczy. Uczelnia zwyciężyła w klasyfikacji generalnej, a imprezę z trzema złotymi medalami zakończyli Julia Piotrowska oraz Maciej Kowalewicz (oboje w konkurencjach: 10 m karabin pneumatyczny 60 strzałów, 50 m karabin dowolny 60 strzałów leżąc, 50 m karabin dowolny 3×40 strzałów. Ponadto triumfy święcili: Maja Jarosińska (Uniwersytet Zielonogórski) i Filip Wagner (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (10 m pistolet pneumatyczny 60 strzałów) oraz Wioletta Pawluczek (AWF Katowice) i Filip Wagner (25 m pistolet sportowy 30+30 strzałów), a także Maciej Korcz (Uniwersytet Zielonogórski (50 m pistolet dowolny 60 strzałów). W zawodach wzięła udział blisko setka uczestników z 38 uczelni.

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach okazała się najlepsza w klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn podczas Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, które były rozgrywane w Łodzi. U pań srebro wywalczyły pływaczki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a brąz – Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. U panów podium uzupełniły: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i UMCS. W ciągu dwóch dni rozdano kilkaset medali w różnych klasyfikacjach.

MK, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)