Sport akademicki
16 Kwietnia
Opublikowano: 2024-04-16

Poznaliśmy medalistów AMP w pływaniu, badmintonie, karate i aerobiku

W Lublinie, Łodzi i Białymstoku rywalizowano o kolejne komplety medali Akademickich Mistrzostw Polski. Tym razem wyłaniano najlepszych w pływaniu, badmintonie, aerobiku sportowym i karate WKF.

Ponad 600 medali rozdano w Lublinie podczas AMP w pływaniu. Na starcie stanęło aż 900 zawodników z 80 uczelni. Największa studencka impreza w tej dyscyplinie skupiła wielu znakomitych zawodników, w tym mistrzów uniwersjady, medalistów mistrzostw świata, a także pływaków z minimami na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Na starcie zameldowali się m.in. Ksawery Masiuk z Uniwersytetu Warszawskiego (tegoroczny brązowy medalista mistrzostw świata w Dosze), Adela Piskorska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (zwyciężczyni ubiegłorocznej uniwersjady) czy Jakub Majerski z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach (tegoroczny brązowy medalista mistrzostw świata). Każde z nich stawało na najwyższym stopniu podium swoich konkurencji także na 25-metrowej pływalni w Lublinie.

W klasyfikacji generalnej wśród kobiet zwyciężył Uniwersytet Warszawski przed Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W gronie panów wygrała Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, drugi był UW Warszawa, a trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Uhonorowano również najlepszych zawodników. Nagroda im. Kazimierza Bocheńskiego trafiła do rąk Jakuba Majerskiego (AWF Katowice), a wyróżnienie im. Ireny Popielówny odebrała Barbara Mazurkiewicz (UW Warszawa).

Wciąż nie ma mocnych na badmintonistów Politechniki Gdańskiej. Zawodnicy trójmiejskiej uczelni ponownie zwyciężyli w AMP-ach, które tym razem odbyły się w wyremontowanej hali Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W meczu o złoto zespół z Gdańska pokonał drużynę Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 4:0. Brązowy medal przypadł ekipie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, która wygrała z drużyną z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach 4:2. Wybrano również najlepszych zawodników turnieju: Ulyanę Volskayą z PG Gdańsk i Dominika Kwintę z AMW Gdynia.

Również w Łodzi, tyle że w hali Politechniki Łódzkiej, rywalizowano w aerobiku sportowym. O medale walczyło 114 zawodników z 15 uczelni. W kategorii solistek akademicką mistrzynią Polski została Oliwia Robak z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, która wyprzedziła Sandrę Seweryn z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Laurę Jurgałę z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. U solistów najlepszy okazał się Bartosz Abratkiewicz z Politechniki Łódzkiej, a na podium znaleźli się również Alessio Del Frate (AWF Kraków) oraz Kacper Pawłowski (Politechnika Warszawska).

W duetach złote medale odebrali Oliwia Robak i Magdalena Jaszcz (AWF w Krakowie), srebro przypadło Malwinie Plak i Małgorzacie Komorowskiej (Politechnika Łódzka), a brąz Aleksandrze Borkowskiej i Kornelii Susz (AGH Kraków). W trójkach przedstawicielki Politechniki Gdańskiej pokonały Uniwersytet Śląski w Katowicach. W teamach triumfował Gdański Uniwersytet Medyczny, drugie miejsce wywalczyła Politechnika Łódzka, a trzecie Uniwersytet Gdański.

Dwudniowe zawody w karate WKF odbywały się w Białymstoku. Wystartowało 143 zawodników z 36 uczelni. W konkurencji kata indywidualnym pań najlepiej zaprezentowała się Eliza Gaweł z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, natomiast u panów najwyższy poziom pokazał Wojciech Niedziela z Politechniki Poznańskiej. W kata drużynowym najlepszą damską ekipę miał Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a w zmaganiach mężczyzn najlepiej poradziła sobie Politechnika Wrocławska.

Pierwszego dnia w kumite indywidualnym wygrywały: Dominika Szatkowska (-50 kg, Uniwersytet Gdański), Zuzanna Bernaciak (-55 kg, AWFiS Gdańsk) i Antonina Żurawska (-61 kg, Uniwersytet Łódzki), a w męskiej rywalizacji triumfowali: Bartosz Wojciechowski (-60 kg, Politechnika Łódzka), Aleksander Opas (-67 kg, PP) i Krzysztof Szewczyk (-75 kg, PŁ). Nazajutrz najwyższym stopniu podium w indywidualnym kumite kobiet stanęły gdańskie studentki: Sandra Lieske (-68 kg, AWFiS Gdańsk) oraz Julia Daniszewska (+68 kg, UG). Wśród panów w wadze do 84 kg triumfował natomiast Michał Bąbos (PG), a w kategorii powyżej 84 kg złoto zdobył Hubert Jarocki (UŁ).

Emocji nie zabrakło w kumite drużynowym, czyli walki trzy na trzy kobiet i mężczyzn. Wśród pań najlepsza okazała się Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a wśród panów Politechnika Łódzka. W klasyfikacji drużynowej AMP w karate nastąpiła detronizacja Politechniki Łódzkiej, która tym razem zajęła trzecie miejsce, ustępując ekipom Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetowi Gdańskiemu.