Aktualności
Sport akademicki
17 Kwietnia
Fot. Kamil Rojek
Opublikowano: 2023-04-17

Poznaliśmy mistrzów w pływaniu, badmintonie i ergometrze

W weekend rozdano medale Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu, badmintonie i ergometrze wioślarskim. W tej ostatniej dyscyplinie swój trzeci złoty krążek wywalczył Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zapisując się tym samym na kartach historii AMP.  

Na pływalni Arena w Lublinie rywalizowało ponad 960 zawodników i zawodniczek z 84 uczelni. Aż cztery pływaczki dwukrotnie stawały na najwyższym stopniu podium. W finale 50 metrów stylem klasycznym wygrała Barbara Mazurkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego (dzień wcześniej była najlepsza na 100 metrów klasykiem). Podwójnymi mistrzyniami zostały także: Wiktoria Piotrowska z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (50 i 100 m stylem motylkowym), Agata Naskręt z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy (50 i 100 m stylem grzbietowym) oraz jej koleżanka z uczelni Kinga Paradowska (100 i 200 m stylem zmiennym). U mężczyzn po dwa złote medale w konkurencjach indywidualnych sięgnął jedynie Łukasz Solak z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (50 i 100 metrów stylem klasycznym).

W klasyfikacji generalnej zawodów triumfowały pływaczki Uniwersytetu Warszawskiego i pływacy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Przedstawiciele tej drugiej uczelni zdobyli najwięcej medali: 8 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych.

Historyczny wynik w ergometrze

Na kartach historii AMP zapisał się Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego (na fot.). Podczas rozegranych w hali Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie zawodów w ergometrze wioślarskim wywalczył swój trzeci złoty krążek w tej dyscyplinie. Startując w kategorii open pokonał Piotra Płomińskiego z WSG Bydgoszcz i Bartłomieja Paczkowskiego, również z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W wadze lekkiej zwyciężył Jan Aleksandrowicz z Politechniki Gdańskiej.

Wśród pań w klasyfikacji open podium zajęły same gdańszczanki. Wygrała Anna Khlibenko z Politechniki Gdańskiej, pokonując po zaciętym wyścigu Monikę Trawczyńską z Uniwersytetu Gdańskiego i Izabelę Pawlak z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W wadze lekkiej tytuł odzyskała Klaudia Pankratiew z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która wyprzedziła ubiegłoroczną mistrzynię Dominikę Kras (UG).

W klasyfikacji drużynowej sukces odniosły Uniwersytet Gdański oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Zawody zgromadziły blisko 600 uczestników z 55 uczelni. Każdy do pokonania miał dystans 1000 m.

Badmintoniści na Górnym Śląsku

O medale w badmintonie rywalizowano w górnośląskim Bieruniu. Najlepsi okazali się zawodnicy Politechniki Gdańskiej, którzy pokonali 4:3 obrońców tytułu z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Na najniższym stopniu stanęła Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, która w derbach stolicy zwyciężyła 4:1 Uniwersytet Warszawski. Tytuły MVP trafiły w ręce Krzysztofa Jakowczuka (PG Gdańsk) i Karoliny Władzińskiej (AWF Warszawa).

MK, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)