Futsalistki przystąpią w styczniu jako pierwsze do rywalizacji w przyszłorocznych Akademickich Mistrzostwach Polski. Zwycięzcę cyklu poznamy najpóźniej pod koniec czerwca. Właśnie opublikowano szczegółowy harmonogram zawodów.
Trzy poprzednie edycje AMP-ów zakończyły się triumfem studentów Politechniki Gdańskiej. Poprzednia taka seria była dziełem Uniwersytetu Warszawskiego, który wygrywał cykl w latach 2017–2019. W tym roku o medale walczyli przedstawiciele około 120 uczelni. W zawodach brało udział ponad 20 tys. studentów, a przy organizacji pracowało blisko 1,5 tys. osób. Akademicki Związek Sportowy opublikował już terminarz przyszłorocznych imprez i ich gospodarzy.
W części dyscyplin zmagania toczyć się będą od razu w turniejach wyłaniających mistrzów. W pozostałych, zanim rozegrane zostaną finały, odbędą się eliminacje. Tradycyjnie już najwcześniej do rywalizacji przystąpią futsalistki i futsaliści. Panie zagrają w turniejach eliminacyjnych pod koniec stycznia, zaś panowie – na początku kolejnego miesiąca. Medalistów poznamy 26 lutego, a gospodarzem turnieju finałowego będzie Politechnika Gdańska.
W marcu z kolei odbędą się mistrzostwa w narciarstwie, snowboardzie, szachach i wspinaczce sportowej. W sumie do końca czerwca, kiedy jako ostatni do decydującej rywalizacji staną piłkarze, zaplanowano zawody w 35 dyscyplinach (nie wiadomo jeszcze kiedy i gdzie zostaną rozegrane mistrzostwa w strzelectwie). Najwięcej imprez, na których rozdane zostaną medale, zorganizuje Uniwersytet Śląski (4) i AZS Warszawa (4). Wśród wszystkich gospodarzy są dwie uczelnie zawodowe (Akademia Nauk Stosowanych w Pile – judo, Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy – półfinał futsalistóworaz półfinały siatkarek i siatkarzy).
W 2023 roku będziemy świadkami kilku zmian regulaminowych. Pierwsza dotyczy zasad uczestnictwa – zwiększono bowiem dopuszczalny wiek uczestników z 28 do 30 lat. Oznacza to w praktyce, że w najbliższej edycji udział będą mogli wziąć zawodnicy urodzeni po 30 września 1992 roku.
Postanowiliśmy zwiększyć limit wieku uczestników AMP, aby dostosować nasze regulacje do zasad obowiązujących w systemie rozgrywek międzynarodowych organizowanych przez EUSA, a zatem Akademickich Mistrzostw Europy i Europejskich Igrzysk Akademickich – komentuje Tomasz Wróbel, wiceprezes AZS ds. upowszechniania kultury fizycznej.
Zmian doczekał się także podział na typy uczelni. Od nowego sezonu wyższe szkoły zawodowe zostaną wcielone do typu uczelni społeczno-przyrodniczych. Ponadto, aby powstała klasyfikacja na poszczególnych zawodach, konieczne będzie sklasyfikowanie co najmniej pięciu zespołów w każdym z typów uczelni. Doprecyzowano także obowiązki organizatorów AMP w zakresie prowadzenia profilu imprezy na Facebooku, publikowania wyników zawodów, zapewnienia obsługi fotograficznej.
Ponadto dokonano zmian w regulaminach technicznych poszczególnych dyscyplin. W badmintonie i koszykówce kobiet wyrównano liczbę drużyn w strefach, przywracając Łódź do strefy północnej. Z kolei w snowboardzie w tym samym celu Łódź przepisano ze strefy wschodniej na zachodnią. Zmieniono także konkurencję z giganta na slalom. W kolarstwie górskim połączono punktację drużynową kobiet i mężczyzn. W lekkiej atletyce dodano zapis o konieczności ukończenia danej konkurencji przez minimum 20 zawodników/zawodniczek reprezentujących uczelnię, by punkty z tej konkurencji liczyły się do klasyfikacji drużynowej. W piłce ręcznej kobiet i mężczyzn uszczegółowiono zapisy dotyczące kar oraz klasyfikacji spotkań w grupie.
Niektórych pływaków z pewnością ucieszy wprowadzenie do programu dwóch nowych konkurencji – 200 m stylem dowolnym i 200 m stylem zmiennym. W siatkówce plażowej zmieniono system rozgrywek – turnieje półfinałowe będą się odbywały tylko do etapu wyłonienia finalistów, bez spotkań o dalsze miejsca. Istotny zapis pojawił się w regulaminie trójboju siłowego, który od nowego sezonu dopuszcza wprowadzenie podmian osób lub zmian w kategoriach wagowych po zgłoszeniu ostatecznym, podobnie jak w innych dyscyplinach. Wzrost zainteresowania AMP w unihokeju spowodował, że w przyszłym roku zostaną rozegrane dwa turnieje półfinałowe, które wyłonią finalistów.
MK