Aktualności
Sport akademicki
04 Lipca
Opublikowano: 2023-07-04

Prawie 200 studentów powalczy o medale w Chinach

Blisko dwustu sportowców będzie reprezentować Polskę w 31 Letniej Uniwersjadzie w Chengdu. Największe wydarzenie sportu studenckiego zaplanowano na przełom lipca i sierpnia, a biało-czerwoni powalczą o medale w 12 dyscyplinach.

Ostatni raz zmagania w letniej uniwersjadzie odbyły się cztery lata temu, gdy sportowcy rywalizowali we włoskim Neapolu. Później, z powodu pandemii COVID-19, zaplanowana jako kolejna – uniwersjada w chińskim Chengdu – była przekładana: najpierw na rok 2022, a następnie na 2023.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że największe światowe święto sportu studenckiego wreszcie się odbędzie. Wprawdzie zimą mieliśmy już zimową odsłonę w amerykańskim Lake Placid, ale podobnie jak w przypadku igrzysk olimpijskich, to letnia impreza ma dużo większy kaliber. Dla sportowców to okazja, by wziąć udział w zawodach zorganizowanych właściwie tak samo jak igrzyska, ale także na to, by poznać innych sportowców-studentów z całego świata. A to też jest bardzo cenne – przekonuje prof. Alojzy Nowak, prezes Akademickiego Związku Sportowego.

W składzie Akademickiej Reprezentacji Polski jest 198 zawodniczek i zawodników. Po raz pierwszy od wielu lat Polacy będą reprezentowani aż w czterech turniejach w sportach drużynowych – siatkówce kobiet i mężczyzn oraz koszykówce kobiet i mężczyzn. Najliczniejszą kadrę tradycyjnie stanowią lekkoatleci (44). W całej reprezentacji na 31 Letnią Uniwersjadę w Chengdu nieznaczną przewagę mają mężczyźni.

Wśród uczestników nie brakuje medalistów poprzedniej uniwersjady, m.in. kulomiota Konrada Bukowieckiego, strzelczyni Natalii Kochańskiej, siatkarza Łukasza Kozuba, szermierza Wojciecha Kolańczyka czy taekwondzistki Patrycji Adamkiewicz.

W wielu dyscyplinach mamy mocne składy i liczymy na dobre wyniki. Cieszę się, że świadomość tego, czym jest uniwersjada u polskich sportowców bardzo wzrosła. To impreza, która w praktyce niczym nie różni się od igrzysk olimpijskich i na pewno może być doskonałym doświadczeniem – podkreśla Dariusz Piekut, szef polskiej misji uniwersjadowej.

Letnia Uniwersjada w Chengdu rozpocznie się 28 lipca i potrwa do 8 sierpnia. Do tej pory z letnich uniwersjadach polscy sportowcy-studenci zdobyli 357 medali – 98 złotych, 118 srebrnych i 141 brązowych. Cztery lata temu w Neapolu wywalczyli 4 złote, 2 srebrne i 9 brązowych krążków.

Paweł Hochstim, źródło: AZS

Skład Akademickiej Reprezentacji Polski

Dyskusja (0 komentarzy)