Prof. Alojzy Nowak, rektor-elekt Uniwersytetu Warszawskiego, został ponownie wybrany na prezesa Akademickiego Związku Sportowego. Zjazd, podczas którego wybierano władze na kadencję 2020–2024, odbył się w sobotę, 27 czerwca, na Wydziale Zarządzania UW.
W związku z obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa w 28. Zjeździe AZS delegaci mogli uczestniczyć zarówno w formie tradycyjnej, jak i zdalnej – za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Z tej ostatniej możliwości skorzystało ponad sześćdziesięciu delegatów. Głównym punktem Zjazdu były wybory władz na kolejną, czteroletnią kadencję. Funkcję prezesa powierzono ponownie prof. Alojzemu Nowakowi, którego poparło 147 delegatów, a tylko jeden był przeciw. Wybrany kilka dni temu nowy rektor Uniwersytetu Warszawskiego stoi na czele AZS od 2017 roku. Jest 25. prezesem tej organizacji.
– Bardzo dziękuję za zaufanie i za tak duże poparcie. Cieszę się, że delegaci dobrze ocenili poprzedni zarząd. Ja też go dobrze oceniam, pracowało nam się bardzo dobrze. Nie mieliśmy żadnych konfliktów, pozyskaliśmy sponsorów, dobrze nam się współpracowało z ministerstwami, ale także z AZS w regionach – powiedział tuż po wyborze prof. Nowak.
Nie zmienili się również wiceprezesi związku: za sprawy organizacyjne odpowiadać będzie Adam Roczek, za sportowe – Maciej Hartfil, za upowszechnianie kultury fizycznej – Tomasz Wróbel, za kontakty międzynarodowe –Marian Dymalski, za finanse – Jakub Kosowski, a wiceprezesem ds. rozwoju nadal będzie Mariusz Walczak. Do tego grona dołączyła nowa wiceprezes – Marta Dalecka, która zajmować się będzie sportem osób z niepełnosprawnościami.
Zjazd AZS zdecydował również o zmianie długości kadencji zarządu. Do tej pory władze w Akademickim Związku Sportowym były wybierane co dwa lata, a teraz ten czas został dwukrotnie wydłużony.
– Dostosowaliśmy ten czas trwania kadencji do kadencji władz uczelnianych. Doszliśmy również do wniosku, że dwa lata to jest zbyt krótki czas. Członek zarządu najpierw musi wdrożyć się, później przez pół roku, czy rok pracuje, a później przygotowuje się do kolejnych wyborów – ocenił prezes AZS.
Delegaci zdecydowali również o przyznaniu szesnastu sportowcom medalu im. Bronisława Czecha. Otrzymają go zasłużeni dla sportu akademickiego zawodnicy: Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn), Adam Cieślar (AZS AWF Katowice), Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin), Paweł Fajdek (Agros Zamość), Paulina Guba (AZS UMCS Lublin), Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice), Anna Jagaciak-Michalska (zakończyła karierę), Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław), Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań), Aleksandra Kowalczuk (AZS Poznań), Oskar Kwiatkowski (AZS Zakopane), Paulina Paszek (ASZ AWF Katowice), Michał Rozmys (UKS Narnim Goleniów), Jan Szymański (AZS AWF Poznań), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń) i Katarzyna Zillmann (AZS UMK Energa Toruń).
Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce. Organizacja powstała w Krakowie w 1909 roku. Obecnie liczy około 42 tys. członków. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA). Jednym z filarów działalności są organizowane od ponad 50 lat Akademickie Mistrzostwa Polski (do 2008 roku nazywane Mistrzostwami Polski Szkół Wyższych). AMP to obecnie ponad 150 startujących uczelni, ponad 40 dyscyplin i prawie 80 zawodów centralnych, w których udział bierze ponad 15 tys. studentów. AZS bierze też udział w światowej rywalizacji. Zawodnicy spod znaku białego gryfa z powodzeniem startują w Akademickich Mistrzostwach Europy i Europejskich Igrzyskach Studenckich (razem ponad 300 medali), Akademickich Mistrzostwach Świata (ponad 600 medali), a także w największych imprezach sportowych dla studentów: letnich i zimowych Uniwersjadach (ponad 500 medali).
źródło: AZS