Aktualności
Sport akademicki
23 Czerwca
Fot. Rafał Oleksiewicz
Opublikowano: 2024-06-23

Prof. Alojzy Z. Nowak nadal prezesem Akademickiego Związku Sportowego

Prof. Alojzy Z. Nowak został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję na prezesa Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. Zjazd AZS, podczas którego wybrano nowe władze, odbył się w sobotę w Warszawie.

Prof. Alojzy Z. Nowak, który jest także rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, pełni funkcję prezesa Akademickiego Związku Sportowego od 2017 roku. Za jego kandydaturą głosowało w sobotę 135 spośród 141 delegatów na XXX Zjazd AZS.

To będzie ewolucyjny rozwój, związany z jednej strony ze zwiększeniem liczby osób w AZS, których mamy w tej chwili nieco ponad 40 tysięcy, a chcielibyśmy, żeby po tych czterech latach było około 50 tysięcy. Chcielibyśmy także jeszcze bardziej odcisnąć swoje piętno w różnego rodzaju mistrzostwach – Polski, Europy, świata na uniwersjadach, ale także na igrzyskach olimpijskich. To wiąże się ze wsparciem rozwoju sportu akademickiego, z poszerzeniem i pogłębieniem kontaktów z instytucjami, które nas wspierają, czyli Ministerstwie Sportu i Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale także ze sponsorami – mówi o planach na najbliższe cztery lata prof. Alojzy Z. Nowak.

Od 1984 roku związany jest zawodowo z Uniwersytetem Warszawskim. W 2020 roku został rektorem tej uczelni (w kwietniu wybrano go na drugą kadencję). Przed objęciem funkcji rektora był dziekanem Wydziału Zarządzania (2006–2012 i 2016–2020) oraz prorektorem ds. badań naukowych i współpracy (2012–2016). Kierował także Zakładem Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych oraz Katedrą Gospodarki Narodowej na Wydziale Zarządzania. Był dyrektorem Centrum Europejskiego UW. Specjalizuje się m.in. w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych, bankowości, zarządzania ryzykiem na rynkach finansowych oraz na rynku kapitałowym.

Wiceprezesami AZS w kadencji 2024–2028 zostali:

  • Jacek Kasprzyk (wiceprezes ds. ekonomicznych);
  • Jakub Kosowski (wiceprezes ds. organizacyjnych);
  • Maciej Hartfil (wiceprezes ds. sportu wyczynowego);
  • Tomasz Wróbel (wiceprezes ds. sportu powszechnego);
  • Marta Dalecka (wiceprezes ds. sportu osób z niepełnosprawnościami);
  • Adam Roczek (wiceprezes ds. międzynarodowych);
  • Mariusz Walczak (wiceprezes ds. rozwoju).

Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce działające nieprzerwanie od ponad wieku. AZS powstał w Krakowie w 1909 roku, a obecnie liczy około 42 tys. członków. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA).

MK

Prof. Alojzy Z. Nowak: Z każdym rokiem wzrasta znaczenie AZS

 

Dyskusja (0 komentarzy)