Aktualności
Sport akademicki
28 Marca
Fot. PB
Opublikowano: 2019-03-28

Roboty z PB na podium w Wilnie

I i III miejsce zajęły roboty studentów Politechniki Białostockiej na zawodach Robobotiada 2019 23 marca w Wilnie na Litwie.

Na Robotiadę wybrały się dwie sekcje Koła Naukowego Robotyków z Wydziału Mechanicznego PB. Studenci wystartowali ze swoimi konstrukcjami w 4 kategoriach: MegaSumo i MiniSumo oraz  LegoSumo i Linefollower for LEGO.

Drużyna SumoMasters po zaciętych walkach typu „każdy z każdym” w kategorii MegaSumo wywalczyła pierwsze miejsce z robotem ACE oraz trzecie miejsce robotem Javelin. Dzięki temu wynikowi zespół zdobył pierwsze zaproszenie na najważniejsze zawody robotyczne – odbywające się w grudniu w Japonii All Japan Robot-Sumo Tournament. Obu robotom startującym w kategorii MiniSumo do walki o najwyższe stopnie podium zabrakło jednej wygranej walki. Z zawodów z Litwy drużyna SumoMasters wróciła bogatsza o nowe doświadczenia, które wykorzysta przy budowie najnowszych konstrukcji powstających w Kole Naukowym Robotyków.

Warto odnotować także start sekcji LEGO. Roboty z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej konkurowały z konstrukcjami m.in. z Polski, Litwy, Łotwy czy Białorusi. Groźnym przeciwnikiem okazali się zawodnicy z Łotwy, którzy posiadali 3 podobne konstrukcyjnie roboty świetnie pokonujące przygotowaną przez organizatorów trasę. Ostatecznie studenci z PB zajęli trzecie miejsce na podium w kategorii Linefollower for LEGO, osiągając czas przejazdu jedynie o niecałą sekundę dłuższy niż zwycięzca. Studenci dostali również zaproszenie na kolejne zawody organizowane tym razem w Mińsku.

Wsparcie finansowe na budowę i udoskonalanie swoich konstrukcji oraz na udział w zawodach drużyny z Koła Naukowego Robotyków otrzymały w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Najlepsi z najlepszych! 3.0.

Dorota Sawicka

Dyskusja (0 komentarzy)