Aktualności
Sport akademicki
03 Kwietnia
Fot. Karol Jaskółka
Opublikowano: 2023-04-03

Rozdano medale AMP w judo i biegach przełajowych

Judo i biegi przełajowe – to kolejne dyscypliny, w których rozdano medale Akademickich Mistrzostw Polski. Zawody rozegrano w Pile i Supraślu.

Akademia Nauk Stosowanych w Pile gościła judoków już po raz piąty. Blisko 300 zawodniczek oraz zawodników z 50 uczelni i 87 klubów akademickich rywalizowało w siedmiu kategoriach wagowych. Na Na starcie zjawiło się wielu aktualnych medalistów mistrzów Polski seniorów, a także uczestników mistrzostw Starego Kontynentu, letnich uniwersjad czy Pucharów Świata i Europy.

Wśród kobiet triumfowały dwie ubiegłoroczne medalistki. Nową akademicką mistrzynią Polski w kategorii do 48 kg została Nada Alwaqedi (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku), a powyżej 78 kg – Wiktoria Lis (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). W finale kategorii do 52 kg zwyciężyła Oliwia Kutyła (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu). Najlepsza w wadze do 57 kg była Yana Voloshyniuk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Swój trzeci w karierze złoty medal AMP w kategorii do 63 kg wywalczyła piąta przed rokiem Agata Szafran (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W rywalizacji do 78 kg zwyciężyła Paulina Muszyńska (AWFiS). W lżejszej specjalności do 70 kg wygrała Agata Pontek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

W rywalizacji judoków w najlżejszej kategorii (do 60 kg) wygrał Hubert Pieczyński (Uniwersytet Opolski). Z kolei w wadze do 66 kg zwyciężył Przemysław Litwin (Politechnika Wrocławska), a do 73 kg – Dawid Pietras (Uniwersytet Łódzki). Kategorię do 81 kg wygrał Konrad Szatkowski (AWF we Wrocławiu). W wadze do 90 kg najlepszy okazał się Dawid Mechowski (AWFiS). Z kolei w nowej dla siebie kategorii do 100 kg zwyciężył Mateusz Krueger (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) – był to jego trzeci w karierze złoty medal AMP. W kategorii powyżej 100 kg triumfował jego uczelniany kolega Grzegorz Teresiński, zeszłoroczny brązowy medalista MP seniorów.

Podczas AMP w judo w Pile wybrano również najlepszą drużynę. Złoto wywalczyła ekipa Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Biegali w Supraślu

W Prima Aprilis na Podlasiu ścigano się nie na żarty. Poważna rywalizacja w biegach przełajowych skupiła w tym roku rekordową liczbę ponad 630 zawodników z 69 uczelni. Supraśl po raz czwarty na przestrzeni ostatnich pięć lat gościł na swojej trasie uczestników akademickiego czempionatu.

Podobnie jak w poprzednich latach podczas mistrzostw rywalizowano indywidualnie oraz w sztafetach mieszanych. Wśród kobiet na dystansie 3 kilometrów najszybsze były reprezentantki stołecznych uczelni. Bieg wygrała Aleksandra Płocińska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), a podium uzupełniły Małgorzata Strzeżysz (Politechnika Warszawska) i Sylwana Gajda (Uniwersytet Warszawski). Z kolei na dwa razy dłuższym dystansie najszybsza była Paulina Kicilińska (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), srebro zdobyła Sylwia Indeka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), a brąz sprzed roku obroniła Weronika Mikołajewska (Uniwersytet Gdański).

Złoto w rywalizacji mężczyzn na 4,5 km wywalczył Szymon Skalski (UG). Srebro – podobnie jak przed rokiem – zdobył Marcin Biskup (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), a na najniższym stopniu podium stanął Wiktor Antosz (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Najszybsi na dystansie 9 km byli z kolei gdańszczanie. Kolejny medal AMP do swojej kolekcji w tej specjalności dołożył Krzysztof Żygenda (Politechnika Gdańska), który w 2022 roku był drugi. Tuż za nim uplasowali się Daniel Marszk (UG) oraz Rafał Sułkowski (UE w Krakowie).

Gdańszczanie zaznaczyli swoją dominację także w rywalizacji sztafet mieszanych. Najlepszy czas uzyskał kwartet Uniwersytetu Gdańskiego, który wyprzedził Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i Uniwersytet Warszawski.

W Supraślu uhonorowano również zwycięzców klasyfikacji drużynowych. U kobiet najlepsza była ekipa Uniwersytetu Warszawskiego przed Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie i Uniwersytetem Gdańskim. Ostatnia z tych uczelni nie miała sobie za to równych w klasyfikacji drużynowej mężczyzn. Podobnie jak u pań, druga była Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie, a na trzecim miejscu uplasował się Uniwersytet Rzeszowski.

Paweł Skraba, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)