Aktualności
Sport akademicki
15 Maja
Fot. Paweł Jaskółka
Opublikowano: 2023-05-15

Rozdano medale AMP w siatkówce i tenisie stołowym

Studenci i studentki dwóch uczelni zawodowych sięgnęli po złote medale Akademickich Mistrzostw Polski rozgrywanych w miniony weekend. Na najwyższym stopniu podium stanęły siatkarki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz tenisiści stołowi Akademii Zamojskiej.

Od piątku prawie 500 siatkarek i siatkarzy z 26 uczelni rywalizowało o laury na parkietach hal Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechniki Poznańskiej. W decydującej potyczce u pań doszło do konfrontacji ubiegłorocznych finalistek. Spotkanie lepiej rozpoczęły siatkarki Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, wygrywając pierwszą partię 25:19. W kolejnych dwóch setach Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu oddała rywalkom ledwie 14 i 17 punktów. W czwartej partii długo byliśmy świadkami wyrównanego boju. Opolanki, mimo iż przegrywały 16:20 czy 20:23, wybroniły setbole i miały nawet dwie piłki meczowe. Krośnianki wytrzymały jednak ciśnienie i zachowały więcej zimnej krwi w końcówce seta. Napędzone wyrównaniem stanu gry zawodniczki z Podkarpacia poszły za ciosem w tie-breaku, dzięki czemu obroniły mistrzowski tytuł.

Miałyśmy świadomość, że czeka na nas najtrudniejszy z przeciwników. Nastawiałyśmy się na walkę. Złoto w takim meczu, przy tylu emocjach, smakuje najlepiej. Jesteśmy po prostu szczęśliwe – nie ukrywa Małgorzata Kuczyńska z PANS Krosno. – Trudniej jest obronić tytuł, bo miałyśmy już nałożoną presję po zeszłorocznym występie. Byłam drugi raz na AMP-ach i mam nadzieję, że nie ostatni.

Brązowe medale zawisły na szyjach zawodniczek Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, które wygrały z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie 2:1.

W męskich półfinałach skuteczniejsi byli faworyci i tym samym, podobnie jak u kobiet, doczekaliśmy powtórki finału z 2022 roku. W meczu o złoto Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie okazała się lepsza od naszpikowanej nazwiskami znanymi z parkietów PlusLigi drużyny Akademii Nauk Stosowanych – Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, wygrywając 3:0. Brązowe krążki trafiły do Menedżerskiej Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie, która pokonała Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie również 3:0.

MVP męskiego turnieju został Karol Borkowski (AGH Kraków), a najlepszą zawodniczką wybrano Wiktorię Makarewicz (PANS Krosno).

O medale przy stołach

W Gdańsku z kolei wyłoniono mistrzów w tenisie stołowym. Druga z rzędu edycja finału tych zawodów rozgrywana na obiektach Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby zebrała blisko 150 uczestników, reprezentujących 16 żeńskich i męskich drużyn. Złoto w turnieju kobiet ponownie zdobył Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu z siostrami Anną i Katarzyną Węgrzyn na czele. Team z Dolnego Śląska nie oddał w decydującym meczu z Uniwersytetem Warszawskim nawet seta i tym samym po raz trzeci z rzędu cieszył się z wygranej w finałowym turnieju. Na najniższym stopniu podium stanęły z kolei zawodniczki Politechniki Lubelskiej, zwyciężając 3:0 UMCS Lublin.

U mężczyzn rolę faworytów udźwignęli tenisiści stołowi Akademii Zamojskiej, wygrywając finałowe starcie z Politechniką Gdańską 3:2. Po brąz ponownie sięgnęli ping-pongiści Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy bez straty seta odnieśli triumf nad Uniwersytetem Zielonogórskim.

Najlepszych zawodników finałów AMP w tenisie stołowym wyróżniono Nagrodami im, Andrzeja Grubby. Odebrali je tegoroczni złoci medaliści: Anna Węgrzyn (UE Wrocław) i Jakub Folwarski (AZ Zamość).

MK, źródło: AZS

 

Dyskusja (0 komentarzy)