Aktualności
Sport akademicki
08 Lutego
Opublikowano: 2021-02-08

Rywalizacja w AMP-ach 2021 rozpoczęta

Tradycyjnie już rywalizacja w futsalu zainaugurowała sezon Akademickich Mistrzostw Polski. Medale zostaną rozdane w 31 dyscyplinach. 

Poprzednia edycja AMP-ów była najbardziej nietypową w historii. W przerywanym przez epidemię koronawirusa sezonie triumf odnieśli studenci Politechniki Gdańskiej, którzy dołączyli tym samym do elitarnego grona zwycięzców. Od 2008 roku, czyli od momentu, gdy zmaganiom nadano obecną formułę, zwyciężały bowiem tylko dwie uczelnie: Uniwersytet Warszawski (8-krotnie) i Akademia Górniczo-Hutnicza (3-krotnie). W sumie w ubiegłorocznej rywalizacji wzięły udział 133 uczelnie. Ledwie w grudniu podsumowano minioną edycję, a już w styczniu żacy ponownie przystąpili do rywalizacji. Akademicki Związek Sportowy opublikował na swojej stronie internetowej terminarz zawodów i ich gospodarzy.

W 22 dyscyplinach zmagania toczyć się będą w systemie bezpośrednim – jedne zawody zadecydują o przydziale medali. W pozostałych, zanim rozegrane zostaną finały, odbędą się eliminacje. Najwcześniej, bo już pod koniec stycznia, stawkę finalistek ustaliły futsalistki. Tydzień później uczynili to ich koledzy. Decydujące turnieje odbędą się na przełomie lutego i marca, a ich gospodarzem będzie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytułu bronią zawodniczki Uniwersytetu Jagiellońskiego i zawodnicy Kolegium Jagiellońskiego Toruńskiej Szkoły Wyższej. W lutym poznamy także medalistów w snowboardzie (gospodarz: Uniwersytet Śląski), zaś w marcu wyłonieni zostaną najlepsi szachiści (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), narciarze (AZS Warszawa) i specjaliści od wspinaczki sportowej (AZS Katowice).

Najdłużej na rozstrzygnięcia poczekają piłkarze (Politechnika Opolska), koszykarze 3×3 (AZS Warszawa), szczypiorniści i szczypiornistki (AZS Katowice), siatkarze i siatkarki plażowe (Uniwersytet Gdański), tenisiści (Politechnika Gdańska) i unihokeiści (AZS Warszawa). W tych dyscyplinach mistrzów poznamy dopiero w czerwcu.

Jedną z imprez w ramach AMP zorganizuje uczelnia zawodowa: medale w judo rozdane zostaną w Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile (21–23 maja). Najwięcej zawodów finałowych przeprowadzą: AZS Katowice i AZS Warszawa.

Mariusz Karwowski

Terminarz AMP 2021

Nadmorskie asy – o recepcie na sukces sportowców Politechniki Gdańskiej

 

Dyskusja (0 komentarzy)