Aktualności
Sport akademicki
28 Lipca
Źródło: www.pasjaazs.pl
Opublikowano: 2021-07-28

Srebro dla wioślarek!

Wioślarska czwórka podwójna kobiet z trzema zawodniczkami z klubów AZS zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio. To pierwszy krążek polskiej reprezentacji zdobyty podczas zawodów w stolicy Japonii.

Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa), Maria Sajdak (AZS AWF Kraków), Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) płynące razem z Martą Wieliczko dały się wyprzedzić jedynie zdecydowanie najlepszej osadzie z Chin, która od początku uciekła rywalkom. Polki długo goniły osadę niemiecką i jednocześnie broniły się przed atakiem Australijek. Na 150 metrów przed metą nasza osada dopięła swego, finiszując w kapitalnym stylu.

To było to, na co nas rzeczywiście stać. Dziękujemy naszemu trenerowi. Forma miała dziś być na dziś i była! Jesteśmy naprawdę szczęśliwe – mówiła w rozmowie z reporterką TVP Maria Sajdak.

Agnieszka Kobus-Zawojska, która, podobnie jak Sajdak, w swoim dorobku ma już brąz z igrzysk w Rio de Janeiro, najmocniej umiała opanować emocje spośród polskich wioślarek.

My jesteśmy jak lokomotywa, która dziś długo się rozpędzała. To przez nas Niemki się pogubiły. Mam nadzieję, że przełamaliśmy złą passę i teraz wszystkim polskim zawodnikom będzie łatwiej – przekonywała.

Ogromnie wzruszona była Katarzyna Zillmann, która przyznała, że warunki, w jakich toczyła się rywalizacja, były wyjątkowo ciężkie.

Była bardzo duża fala, ale byłyśmy mocne. Jak już się rozpędziłyśmy po tysiącu metrów, to nic nie mogło nas już powstrzymać. Na ostatnich metrach nic już nie widziałam – dodała w rozmowie z TVP zawodniczka AZS UMK Toruń.

Srebro wioślarek jest pierwszym medalem dla Polski podczas igrzysk w Tokio. Przypomnijmy, że biało-czerwonych barw broni w Japonii ponad 200 sportowców, w tym 71 przedstawicieli klubów Akademickiego Związku Sportowego. Najwięcej z nich wywodzi się z AZS AWF Katowice (12) i AZS AWF Warszawa (12) oraz AZS UMCS Lublin (7) i AZS OŚ Poznań (7). Dominują, co zrozumiałe, sportowcy z Akademii Wychowania Fizycznego (44), ale nie brak przedstawicieli innych uczelni: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (7), Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (2), Politechniki Opolskiej (2), Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (1), Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1), Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Najliczniejszą grupę „azetesiaków” w kadrze olimpijskiej stanowią lekkoatleci (34). Igrzyska XXXII Olimpiady zakończą się 8 sierpnia.

źródło: www.pasjaazs.pl

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~aleole 02.08.2021 09:50

    No i pięknie! Oby tak dalej! Dobrze byłoby przywieźć troszkę tych medali. Ja dziś znowu przed https://player.pl/eurosport i patrzę, jak sobie Polacy radzą. To czas pełen emocji.