Aktualności
Sport akademicki
08 Kwietnia
Źródło: EUG 2022
Opublikowano: 2022-04-08

Sto dni do Europejskich Igrzysk Akademickich w Łodzi

Wielkimi krokami zbliża się największa sportowa impreza tego lata w Łodzi. W European Universities Games 2022 weźmie udział ponad 6 tys. studentów, którzy rywalizować będą w aż 20 dyscyplinach. 

Ceremonia otwarcia EUG Łódź 2022 odbędzie się 17 lipca w Atlas Arenie. Na sto dni przed jej rozpoczęciem w centrum miasta – u zbiegu ul. Piotrkowskiej i al. Mickiewicza – uruchomiono zegar odmierzający czas do startu imprezy. Organizatorzy liczą, że największa hala sportowa w mieście zapełni się do ostatniego miejsca. Widzowie zobaczą tradycyjny przemarsz sportowców, a także muzyczno-wizualne show.

Po czasie pandemii jest to jedno z czterech największych wydarzeń sportowych na świecie. Mieliśmy letnie igrzyska w Tokio, następnie zimowe w Pekinie. Czeka nas jeszcze przełożona Uniwersjada w Chinach, a EUG to największa impreza multisportowa, która odbędzie się w Europie. Liczę, że pokażemy, iż jesteśmy wspaniali jako organizatorzy, że Łódź to piękne miasto, a Polska to piękny kraj – mówi prof. Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.

Ostateczny termin zgłoszeń do zawodów mija 15 kwietnia, ale już teraz większość sportowców potwierdziła swój udział. Europejskie Igrzyska Akademickie to nie tylko rywalizacja, lecz również okazja do międzynarodowej wymiany doświadczeń.

Jestem dumny, że Europejskie Igrzyska Akademickie odbywają się w Polsce. Dla mnie to jeszcze bardziej emocjonalne wydarzenie ze względu na to, że odbędzie się w moim kraju. Swoją funkcję pełnię już wiele lat, a teraz sprawuję ostatnią kadencję. Cieszę się, że swoją misję mogę zakończyć tak wspaniałą imprezą. Jestem przekonany, że przyniesie ona wiele dobrego dla Politechniki Łódzkiej i miasta – zapewnił Adam Roczek, prezydent European University Sport Association (EUSA).

W odsłonięciu zegara udział wzięli również ambasadorzy EUG 2022, którzy sami nie mogą się doczekać rozpoczęcia imprezy.

Sport zasługuje na to, by go przeżywać, żeby te pozytywne emocje płynęły do nas, ale też i od nas. Wielkie imprezy przyciągają te emocje jak magnes. Jeśli chcemy przyjąć taką dawkę endorfin, nie może nas tu zabraknąć, zarówno w roli sportowców, jak i kibiców – podkreśla Adam Kszczot, halowy mistrz świata i wielokrotny wicemistrz Europy w biegu na 800 m.

Tak wielka impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia wolontariuszy. Przy wydarzeniu pomagać będzie około tysiąca osób z całego świata. Europejskie Igrzyska Akademickie to flagowa impreza EUSA, odbywająca się co 2 lata w różnych miastach Europy. Rywalizację studentów zainaugurowano w 2012 roku w hiszpańskiej Kordobie. Później uczestników gościły: Rotterdam, Zagrzeb/Rijeka i Coimbra. Igrzyska w Belgradzie w 2020 roku odwołano z uwagi na pandemię. Łódzkie EUG rozegrane zostaną w dniach 17–30 lipca.

MK

Łódź gotowa na igrzyska


 

Dyskusja (0 komentarzy)