Aktualności
Sport akademicki
25 Kwietnia
Źródło: www.pasja.azs.pl
Opublikowano: 2022-04-25

Studenccy mistrzowie w aerobiku, ping-pongu i unihokeju

W weekend poznaliśmy nowych akademickich mistrzów Polski w aerobiku sportowym, tenisie stołowym i unihokeju. Dwie uczelnie obroniły tytuł sprzed roku.

Miano najlepszej drużyny w aerobiku sportowym, podobnie jak przed rokiem, przypadło Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Podczas imprezy, zorganizowanej po raz pierwszy przez AZS Kraków w hali miejscowego AWF-u, ekipa znad morza okazała się bezkonkurencyjna w pięciu konkurencjach. Duża w tym zasługa Katarzyny Przewłóckiej. Doktorantka GUMed była najlepsza wśród solistek i w trójkach (wraz z Darią Korewo i Martą Potrykus). U solistów zwyciężył Adam Pigłowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W rywalizacji teamów triumfowała Politechnika Gdańska przed Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie i Politechniką Warszawską.

W klasyfikacji generalnej Gdański Uniwersytet Medyczny wyprzedził Uniwersytet Śląski w Katowicach i Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W zawodach wzięło udział ponad stu zawodników z 17 uczelni.

W Gdańsku rozegrano z kolei finałowy turniej w tenisie stołowym. W meczu o złoto obrończynie tytułu – pingpongistki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – w składzie z deblowymi mistrzyniami Polski Katarzyną i Anną Węgrzyn, przegrały tylko trzecią partię i ostatecznie zwyciężyły ekipę Uniwersytetu Warszawskiego 3:1. Dla stołecznego zespołu był to trzeci przegrany z rzędu finał, a także szóste kolejne AMP-y zakończone na podium. Brązowe medale przypadły Uniwersytetowi Gdańskiemu który pokonał Uniwersytet Jagielloński 3:0.

U mężczyzn, podobnie jak przed rokiem, bardzo radziła sobie ekipa Akademii Zamojskiej. Obrońcy tytułu bez straty pojedynku dotarli do finału, ale tu musieli uznać wyższość Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Mecz o złoto, będący przy okazji pojedynkiem o prymat w regionie, lublinianie wygrali 3:2. Brązowe medale zawisły na szyjach zawodników Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, którzy również stosunkiem 3:2 pokonali Uniwersytet Zielonogórski.

Po raz pierwszy wręczono nagrody indywidualne im. Andrzeja Grubby. U kobiet wyróżnienie otrzymała Anna Węgrzyn (UEW), a u mężczyzn – Damian Węderlich (UMCS).

Na obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbywały się finały unihokeja. O medale ubiegała się rekordowa liczba 30 uczelni podzielonych początkowo na 8 grup. Łącznie w ciągu całego turnieju rozegrano aż 74 mecze, w których padły setki goli. Tradycyjnie spotkania rozgrywane były w formule SWISS, czyli z trzema graczami w polu plus bramkarz. Rozgrywki miały charakter koedukacyjny, bo przez cały czas na parkiecie musiała przebywać jedna zawodniczka lub jeden zawodnik.

Trwającą dwa lata passę krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przerwali  zawodnicy i zawodniczki Politechniki Gdańskiej. W pojedynku o złoto inżynierowie z Gdańska wygrali z AGH 9:3.

W tym roku przyjechaliśmy trochę mocniejszym składem i zdobyliśmy złoto. Bardzo się cieszę z tego, bo co roku wspinamy się o poziom wyżej. Teraz pewnie nawet srebro by nas satysfakcjonowało, ale wygrywając finał czujemy się fantastycznie. Przed turniejem widząc, że jest 30 drużyn, sądziliśmy, że to jest nierealne, żeby pokonać tak wielu rywali, którzy mają w składzie zawodników z Ekstraligi. W półfinale i finale nie poddawaliśmy się i, chociaż musieliśmy odrabiać straty, to szliśmy do przodu, wierząc, że zacznie coś wpadać – mówił zadowolony mgr inż. Leszek Samson z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

W meczu o brąz debiutujący w AMP w unihokeju Śląski Uniwersytet Medyczny pokonał wysoko ekipę Uniwersytetu Warszawskiego 8:2.

MVP turnieju zostali uznani Rafał Żabówka (AGH) i Weronika Grądzka (PG). Najlepszą bramkarką po raz kolejny została Klaudia Jachymiak (AGH), a najlepszym bramkarzem Adrian Bukowski (PG). Wyróżnienie dla najlepszej obrończyni trafiło do Martyny Panek (AGH), a dla najlepszego obrońcy – do Karola Pelczarskiego (SUM). Natomiast najlepszymi atakującymi okrzyknięto Zuzannę Krzywak (SUM) i Leszka Samsona (PG).

MK, źródło: AZS

 

Dyskusja (0 komentarzy)