Aktualności
Sport akademicki
27 Marca
Fot. Michał Walusza
Opublikowano: 2023-03-27

Studenci rywalizowali we wspinaczce sportowej

Drużynowym zwycięstwem zawodniczek Politechniki Śląskiej w Gliwicach i zawodników Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej, które w weekend były rozgrywane w Bytomiu. 

W zawodach wzięło udział 343 studentów z 42 uczelni. Rywalizację we wspinaczce sportowej po raz pierwszy rozegrano w Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom, mieszczącym się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie (o powierzchni wspinaczkowej ponad 3 tys. mkw.).

Pierwsze medale rozdano już w piątek. Nową akademicką mistrzynią Polski w boulderingu została Bianka Janecka (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), wyprzedzając Małgorzatę Włodarczyk (Politechnika Śląska) i Martę Klimaszewską (Uniwersytet Wrocławski). Wśród mężczyzn triumfował Olaf Malinowski (Politechnika Lubelska), drugi był Piotr Oleszczuk (Uniwersytet Warszawski), a trzeci – Kajetan Kupś (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

W sobotni wieczór kibicowano zawodnikom we wspinaczce na trudność. Swój drugi złoty medal podczas tego weekendu zdobyła Janecka, wyprzedzając reprezentantki Politechniki Krakowskiej – Maję Rudkę i Monikę Błachut. Na podium wśród mężczyzn stanęli piątkowi laureaci. Nowym mistrzem w prowadzeniu został Oleszczuk, drugi był Kupś, a trzeci – Malinowski. Z kolei w niedzielę rywalizowano we wspinaczce na czas. Najszybsi w finałach tej specjalności byli zawodnicy lubelskich uczelni. U pań Agata Lesiewicz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) wygrała z Natalią Kałucką i Darią Tkachovą (obie Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie). Z kolei u mężczyzn swój drugi złoty medal zdobył Malinowski, a podium uzupełnili Jan Gurba (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) i Hubert Przytuła (Uniwersytet Warszawski).

Podczas mistrzostw w Bytomiu uhonorowano także uczelniane zespoły. Drużynowymi akademickimi mistrzami Polski we wspinaczce sportowej kobiet i mężczyzn zostały odpowiednio: Politechnika Śląska w Gliwicach i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

MK, źródło: AZS

Algorytmy pomogą wejść na szczyt

Dyskusja (0 komentarzy)