Aktualności
Sport akademicki
30 Listopada
Opublikowano: 2023-11-30

Studenci-sportowcy z 31 uczelni w IV edycji NRA

Studenci i studentki z 31 uczelni skorzystają ze wsparcia w czwartej edycji programu Narodowa Reprezentacja Akademicka. Na realizację zadań umożliwiających równoległe prowadzenie kariery sportowej i studiów, Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło w tym roku 14 mln zł.

Narodowa Reprezentacja Akademicka wspiera proces kształcenia studentów-sportowców, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Uczelnie otrzymują dofinansowanie na organizację dla nich dodatkowych zajęć dydaktycznych w formie indywidualnej organizacji studiów. Roczne wsparcie na jedną osobę wynosi maksymalnie 20 tys. zł i dodatkowo do 10% kosztów pośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują pulę do 100 godzin zajęć indywidualnych lub grupowych, w tym kształcenia na odległość lub spotkań z tutorem bądź opiekunem dydaktycznym. Środki finansowe są kierowane bezpośrednio do uczelni.

W tym roku akademickim w programie weźmie udział 31 uczelni, w tym 27 publicznych i 4 niepubliczne. Z ponad 14 mln zł przeznaczonych IV edycję największe dofinansowanie otrzymają: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (3,2 mln zł), Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (1,6 mln zł), Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (1,1 mln zl) i Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu (1 mln zł).

Wśród beneficjentów programu jest m.in. Politechnika Wrocławska (66 tys. zł). Wsparcie otrzyma troje jej studentów: Miłosz Chojecki – student III roku informatyki algorytmicznej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, łucznik, członek kadry narodowej seniorów, mistrz Polski juniorów; Zofia Janelli – studentka III roku architektury na Wydziale Architektury, szpadzistka, brązowa medalistka Mistrzostw Polski seniorów, złota medalistka Akademickich Mistrzostw Polski; Zofia Polowczyk – studentka III roku geodezji i kartografii na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, zapaśniczka, złota medalistka Akademickich Mistrzostw Polski, druga na Mistrzostwach Polski seniorek oraz trzecia w Mistrzostwach Europy juniorek.

Narodowa Reprezentacja Akademicka to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademickiego Związku Sportowego. Wystartowała w 2019 roku. W premierowej odsłonie wsparciem zostało objętych 414 studentów z 42 uczelni, w tym 37 publicznych i 5 niepublicznych. Na ten cel przeznaczono wówczas 7,1 mln zł. W kolejnym sezonie już 502 studentów z 38 uczelni (w tym 6 niepublicznych) miało możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć, na organizację których rozdysponowano łączną kwotę około 9,5 mln zł. Po raz trzeci powołania do NRA ogłoszono w czerwcu ub.r. Otrzymało je 562 żaków z 33 uczelni publicznych oraz 5 niepublicznych. Trafiła do nich rekordowa suma 10 mln zł.

W programie mogą brać udział uczelnie publiczne i niepubliczne kształcące co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące, a także sportowcy posiadający klasy sportowe: mistrzowską międzynarodową (MM) i mistrzowską (M).

Mariusz Karwowski

Wykaz uczelni w programie NRA IV

Dyskusja (0 komentarzy)