Aktualności
Sport akademicki
10 Czerwca
Źródło: Politechnika Białostocka
Opublikowano: 2021-06-10

Studenckie pojazdy na Pikniku Rajdowym

Studenci Politechniki Białostockiej zbudowali bolid wyścigowy oraz auto typu rallycross. Oba pojazdy będzie można zobaczyć w najbliższy weekend na Pikniku Rajdowym przy Teatrze Dramatycznym w Białymstoku.

Nad konstrukcjami pracowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Cerber Motorsport działającego na Wydziale Mechanicznym PB. Ich bolid CMS-06 rozpędza się do 100 km/h w 3,3 sekundy. Do budowy zastosowano kompozytową konstrukcję samonośną. Część przednią stanowi „monocoque” wykonany z włókna węglowego oraz przekładki aluminiowej typu „honeycomb”, część tylna to klasyczna konstrukcja kratownicowa wykonana ze stali stopowej o podwyższonych właściwościach wytrzymałościowych. Dzięki badaniom siły docisku i oporu powietrza, przeprowadzonym w tunelu aerodynamicznym Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa w Warszawie, konstrukcja uzyskuje rewelacyjne parametry na torze wyścigowym przy kryterium do wyścigów w Formule Student ograniczającym pojemność silnika do 600 cm3. W pojeździe wykorzystano silnik Honda CBR 600 RR. Z innych rozwiązań warto wymienić: niezależne zawieszenie z pełną regulacją geometrii, wykonanie poszczególnych elementów w technologii proszków spiekanych, podłoga z kompozytu przekładkowego na rdzeniu aramidowym, system telemetrii oraz dostęp do danych w czasie rzeczywistym, autorski układ smarowania silnika z suchą misą olejową, mechanizm różnicowy o limitowanym poślizgu z możliwością regulacji napięcia wstępnego, zmodyfikowany układ rozrządu, autorski układ chłodzenia jednostki napędowej, ergonomia pojazdu dostosowana do potrzeb kierowców.

Podczas Pikniku Rajdowego studenci z Wydziału Mechanicznego zaprezentują również pojazd spełniający wymagania Federation Internatiole de I’Automobile odnośnie pojazdów rallycrossowych. Oba auta będzie można oglądać w sobotę i niedzielę, 12 i 13 czerwca, w godz. 10:00 – 18:00 na placu przed Teatrem Dramatycznym. To impreza towarzysząca 40. Rajdowi Podlaskiemu.

Studenckie Koło Naukowe Cerber Motorsport działa na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Powstało w listopadzie 2011 roku za sprawą 17 studentów, pasjonatów motoryzacji. Dzisiaj zespół liczy 31 osób i jest podzielony na 7 podzespołów: Aerodynamika, Elektronika, Zawieszenie, Jednostka napędowa, Konstrukcja nośna, Marketing i najnowszy Dział Autonomii Pojazdu. Głównym celem koła jest zdobycie najwyższej pozycji w prestiżowych, międzynarodowych zawodach Formuły Student. Studenci projektują i wykonują bolid, który rywalizuje z drużynami z całego świata. O wygranej na zawodach nie decyduje jedynie szybkość auta, równie ważne są: konstrukcja, planowanie finansowe i sprzedażowe. Zawody są podzielone na konkurencje statyczne oraz bardziej widowiskowe – dynamiczne. Sędziami są m.in. konstruktorzy ściśle związani z branżą motoryzacyjną. Jako pierwszy polski team Cerber Motorsport stanął na podium zawodów Formula SAE Italy w 2016 roku. Te zawody przyniosły również drugie miejsca w konkurencjach: Acceleration, Endurance i Skidpad.

MK, źródło: PB

Dyskusja (0 komentarzy)