Aktualności
Sport akademicki
22 Lipca
Źródło: www.p.lodz.pl
Opublikowano: 2021-07-22

Studentka PŁ z potrójną koroną

Aleksandra Bednarek, studentka Politechniki Łódzkiej, przepłynęła kanał La Manche i tym samym, jako pierwsza Polka, zdobyła potrójną koronę w pływaniu na wodach otwartych – Triple Crown of Open Water Swimming.

Pokonując kanał La Manche, spełniła swoje największe marzenie. Wcześniej, w 2018 r., jako pierwsza Polka przepłynęła kanał Catalina, należący do Korony Oceanów. Dystans 34 km pokonała w czasie nieco przekraczającym 12 godzin. Dzięki temu osiągnięciu Światowa Organizacja Pływania na Wodach Otwartych (World Open Water Swimming Association) nominowała ją do prestiżowej nagrody Kobieta Roku. Grono kandydatek liczyło 16 osób. Studentka PŁ zdobyła ten tytuł, co w dziesięcioletniej historii plebiscytu nie udało się nikomu z Polski.

W 2019 r. Bednarek opłynęła nowojorską wyspę Manhattan. Biorąc udział w wydarzeniu nazywanym przez Amerykanów 20 Bridges Swim, pokonała ponad 46,5 km w wodach rzeki Hudson. Zajęło jej to 7 godzin, 7 minut i 34 sekundy. Był to trzeci czas w maratonie, w którym wzięło udział 16 uczestników. Do potrójnej korony brakowało jej już tylko kanału La Manche. Właśnie przepłynęła go wpław.

Płynęłam 13 godzin i 17 minut. W linii prostej to 36 km, ale ze względu na prądy trasa się wydłuża. Przypuszczam, że przepłynęłam ok. 40–45 km – mówiła na finiszu.

Aleksandra Bednarek studiuje na kierunku inżynieria biomedyczna na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Ma już plany zawodowe na przyszłość. Po studiach chce projektować sprzęt wspierający sportowców.

MK, źródło: PŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)