Aktualności
Sport akademicki
11 Lipca
Źródło: www.wssp.edu.pl
Opublikowano: 2019-07-11

Studentki z Lublina Akademickimi Mistrzyniami Europy w piłce ręcznej

Piłkarki ręczne Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie zostały Akademickimi Mistrzyniami Europy. W imprezie, która odbywała się w Artego Arenie w Bydgoszczy, wzięły udział 22 drużyny z 11 krajów.

W finałowym meczu lublinianki, prowadzone przez duet trenerski Robert Lis – Kristina Repelewska, pokonały Uniwersytet w Hamburgu 31:25, już do przerwy wypracowując sobie sporą przewagę i prowadząc 19:14. Trzon zespołu WSSP stanowiły szczypiornistki występujące na co dzień w Superlidze w zespole mistrza Polski – MKS Perła Lublin: Aleksandra Januchta, Aneta Łabuda, Dagmara Nocuń, Katarzyna Kozimur, Aleksandra Rosiak oraz Joanna Szarawaga, która w finale zdobyła aż 10 bramek. Poza nimi udział w zwycięstwie mają także: Natalia Nosek, Żaneta Senderkiewicz, Kinga Gutkowska, Joanna Gadzina i Karolina Kochaniak (dwie ostatnie będą grały w MKS Perła od najbliższego sezonu).

We wcześniejszych meczach turnieju lublinianki odniosły komplet zwycięstw: na inaugurację z Norweskim Uniwersytetem Nauki i Technologii w Trondheim 36:18, z ubiegłorocznymi mistrzyniami z francuskiego Université d’Aix-Marseille 28:27 i z Uniwersytetem w Bochum 39:16. W ćwierćfinale pokonały Uniwersytet w Walencji 43:19, a w półfinale Uniwersytet w Porto 36:27.

Drużyna z Koziego Grodu wróciła na tron po czterech latach, kiedy to triumfowała w Bradze. W ostatnich trzech edycjach AME nie brała udziału. Wcześniej jeszcze czterokrotnie sięgała po złote medale (2008 – Niš; 2009 – Ljubljana; 2010 – Nikozja; 2012 – Kordoba), a raz po srebro (2013 – Katowice).

W turnieju w Bydgoszczy wystąpiły jeszcze dwie inne polskie ekipy: na dziewiątym miejscu uplasował się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a na jedenastym – gospodarze imprezy, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W rywalizacji mężczyzn Polska nie miała swojego przedstawiciela. W finale Uniwersytet w Granadzie pokonał Niemiecki Uniwersytet Sportu w Kolonii 24:21.

Zawody w piłce ręcznej to już drugie z czterech zaplanowanych Akademickich Mistrzostw Europy w tym roku. Niedawno badmintoniści rywalizowali w Łodzi, 20 lipca w Poznaniu o medale walczyć będą drużyny koszykarskie, a 26 lipca znów w Łodzi zaczną się AME w siatkówce.

MK, źródło: pasja.azs.pl

 

Dyskusja (0 komentarzy)