Aktualności
Sport akademicki
24 Lipca
Źródło: www.agh.edu.pl
Opublikowano: 2019-07-24

Sukces AGH Space Systems w zawodach z inżynierii rakietowej

Studenci AGH Space Systems wraz ze swoją rakietą PROtotyp zajęli drugie miejsce w kategorii konstrukcji zasilanych napędem hybrydowym w locie na pułap 10 tys. stóp oraz zdobyli nagrodę specjalną za doskonałość techniczną w największych międzynarodowych zawodach z inżynierii rakietowej Spaceport America Cup 2019.

Głównym zadaniem studenckich zespołów było zaprojektowanie i skonstruowanie rakiet, które docelowo miały osiągnąć pułap 10 tys. lub 30 tys. stóp (około 3 i 10 km), a następnie zostać bezpiecznie odzyskane przy użyciu spadochronów. Dodatkowo na pokładzie każdej rakiety musiał znaleźć się ładunek o masie 4 kg. Do finału zawodów zakwalifikowało się 120 zespołów z całego świata. Oceniane były osiągi rakiety podczas lotu, bezpieczny odzysk, a także dokumentacja techniczna i rozwiązania technologiczne zastosowane przy konstrukcji. Dodatkowo 26 wybranych ekip, w tym krakowska, zaprezentowało podczas konferencji swoje najciekawsze tematy badawcze. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej opowiedzieli o innowacyjnych paliwach hybrydowych.

Ich rakieta PROtotyp po przejściu wszystkich kontroli i ocen sędziów dostała pozwolenie na lot. Głównymi podsystemami rakiety są: napęd hybrydowy, który zasila całą konstrukcję; system odzysku, składający się z dwóch spadochronów i mechanizmu ich wyzwalania; elektronika pokładowa, której zadaniem jest sterowanie zaworami przed startem i w czasie lotu, pobieranie danych dotyczących wysokości, prędkości i położenia rakiety, wyzwalanie systemu odzysku w odpowiednim momencie, a także komunikacja z rakietą podczas każdego etapu misji; a także struktura, której celem jest ochronić inne podsystemy i zapewnić dużą wytrzymałość całej konstrukcji. Na pokładzie PROtotypu znajdował się eksperyment biologiczny, którego celem było badanie wpływu lotu rakietą na pszczoły miodne, to znaczy sprawdzenie, czy pszczoły są w stanie przeżyć całą misję, podczas której są narażone na duże przeciążenia, drgania, skrajne temperatury i zmiany ciśnienia.

Biorąc pod uwagę wszystkie kryteria, PROtotyp zajął drugie miejsce w swojej kategorii. Sędziowie docenili innowacyjność projektu, rozwiązania techniczne i wysoką jakość własnoręcznie wykonanych przez studentów wszystkich podsystemów i w efekcie przyznali nagrodę specjalną za doskonałość techniczną.

Trzecia edycja konkursu technologii rakietowych Spaceport America Cup, wspieranego przez czołowe firmy z branży kosmicznej, m.in. SpaceX, Blue Origin, Virgin Galactic czy Boeing, odbyła się w Nowym Meksyku (USA). Spaceport America jest największym prywatnym portem kosmicznym na świecie.

źródło: AGH

Dyskusja (0 komentarzy)