Aktualności
Sport akademicki
20 Maja
Fot: archiwum AZS UG/organizatorzy AMP
Opublikowano: 2019-05-20

Szermierze UG z medalami Akademickich Mistrzostw Polski

Aż pięć medali przywieźli z Poznania studenci Uniwersytetu Gdańskiego z pierwszych Akademickich Mistrzostw Polski w szermierce. Prawdziwym królem polowania został Michał Siess, który wygrał w rywalizacji florecistów. W klasyfikacji drużynowej studenci z Gdańska Oliwy zajęli wysokie czwarte miejsce w Polsce oraz zdobyli srebro w klasyfikacji uniwersytetów.

Organizatorem AMP w szermierce był UAM Poznań, a zawody rozgrywane były nie tylko we florecie kobiet i mężczyzn, ale także w szabli i szpadzie. Drużyna UG złożona była z zawodników, którzy na co dzień reprezentują barwy Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu: Michał Siess, Natalia Gołębiowska oraz Aleksandra Nieciecka.

Warto zauważyć, że zawody – pomimo debiutu w oficjalnym kalendarzu rozgrywek akademickich – miały solidną obsadę, a o punkty rywalizowało ponad 130 zawodników z 32 uczelni wyższych z Polski.

W rywalizacji panów bezkonkurencyjny był Michał Siess – student Wydziału Zarządzania UG, jednocześnie jeden z najlepszych obecnie florecistów w kraju oraz reprezentant Polski. Bez problemu przebrnął on przez walki grupowe, a następnie aż do finału pewnie odprawiał z kwitkiem kolejnych rywali. Ostatecznie zdobył podwójne złoto zarówno w turnieju ogólnym, jak i w typie uniwersytetów. – Michał w trakcie zawodów zmagał się nie tylko z rywalami oraz presją faworyta, ale także z przeziębieniem. Tym bardziej na uznanie zasługuje jego postawa – zauważył Tomasz Aftański, z-ca dyrektora ds. sportowym Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UG.

– AMP to dla mnie nietypowy, mniejszy turniej. Bez starszych, ale też młodszych i jeszcze znacznie słabszych zawodników, co sprawiło, że turniej co prawda trwał krótko, ale od początku walki były na dość wysokim poziomie – relacjonuje nam Michał Siess. – Cieszę się, że dorzuciłem do kolekcji nowy tytuł i pewnie też trochę pomogłem uczelni. Mam nadzieję, że szermierka stanie się bardziej popularna za sprawą wejścia do programu AMP – dodał reprezentant UG. Warto zauważyć, że Michał turniej w Poznaniu mógł potraktować nieco treningowo, gdyż tydzień wcześniej brał udział w zawodach Pucharu Świata w rosyjskim Petersburgu, a w kolejny weekend pojechał na podobne zawody do Szanghaju.

Na te same zawody Pucharu Świata do Chin wybiera się kolejna medalistka UG Natalia Gołębiewska (również Wydział Zarządzania UG). W rywalizacji w Poznaniu zajęła ona wysokie trzecie miejsce przegrywając nieznacznie walkę półfinałową 13:15. – Zawody oceniam jako udane, a ze swojego startu jestem zadowolona, chociaż… czuję lekki niedosyt. Poziom był całkiem wysoki jak na zawody uniwersyteckie. Na drodze do trzeciego miejsca musiałam pokonać kilka dobrych zawodniczek. – powiedziała brązowa medalistka AMP w Szermierce. – Cieszę się, że wystartowaliśmy w pierwszych oficjalnych Akademickich Mistrzostwach Polski i było mi bardzo miło reprezentować barwy mojej uczelni – dodała Natalia, która do brązu dorzuciła jeszcze złoty medal w typie uniwersytetów.

Wysokie miejsca Michała oraz Natalii oraz punktowane miejsce Aleksandry Niecieckiej (Wydział Filologiczny UG) sprawiły, że drużyna Uniwersytetu Gdańskiego zajęła wysokie czwarte miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz dodatkowo zdobyła srebro w typach uniwersytetów. – Startowaliśmy tylko w jednej broni, a mimo wszystko zajęte miejsce jest naprawdę wysokie. Chciałem podziękować Michałowi, Natalii i Aleksandrze, że pomimo napiętych grafików znaleźli w swoich kalendarzach czas na start w AMP i reprezentowanie barw UG. Dodatkowe podziękowania kieruję w stronę władz klubu GSF oraz trenerów fechmistrzów Stanisława Szymańskiego, Tadeusza Pagińskiego oraz Longina Szmita, którzy wyrazili zgodę na udział swoich zawodników w zawodach – dodaje Tomasz Aftański z CWFiS UG.

Klasyfikację drużynową wygrali studenci AWF Katowice, przed Politechniką Poznańską i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza z Poznania. XIV miejsce zajęła Gdańska Politechnika, a XVII Gdański Uniwersytet Medyczny.

Piotr Walczak, prezes AZS UG

Dyskusja (0 komentarzy)