Aktualności
Sport akademicki
19 Lipca
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Opublikowano: 2023-07-19

Trwa nabór do kolejnej edycji Narodowej Reprezentacji Akademickiej

Ruszył nabór zgłoszeń do IV edycji Narodowej Reprezentacji Akademickiej. Inicjatywa finansowana z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki umożliwia równoległe realizowanie kariery sportowej i studiów. 

W programie mogą wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne kształcące co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące, a także sportowcy posiadający klasy sportowe: mistrzowską międzynarodową (MM) i mistrzowską (M).

Narodowa Reprezentacja Akademicka wspiera proces kształcenia studentów-sportowców, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Uczelnie otrzymują dofinansowanie na organizację dla nich dodatkowych zajęć dydaktycznych w formie indywidualnej organizacji studiów. Roczne wsparcie na jedną osobę wynosi maksymalnie 20 tys. zł i dodatkowo do 10% kosztów pośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują pulę do 100 godzin zajęć indywidualnych lub grupowych, w tym kształcenia na odległość lub spotkań z tutorem bądź opiekunem dydaktycznym. Środki finansowe zostaną skierowane bezpośrednio do uczelni.

W czwartej edycji do rozdysponowania jest 12 mln zł. Nabór zgłoszeń trwa do 11 sierpnia 2023 r. Ogłoszenie listy uczelni zakwalifikowanych do udziału zaplanowano na wrzesień. Więcej szczegółów na stronie MEiN.

Narodowa Reprezentacja Akademicka to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademickiego Związku Sportowego. Wystartowała w 2019 roku. W premierowej odsłonie wsparciem zostało objętych 414 studentów z 42 uczelni, w tym 37 publicznych i 5 niepublicznych. Na ten cel przeznaczono wówczas 7,1 mln zł. W kolejnym sezonie już 502 studentów z 38 uczelni (w tym 6 niepublicznych) miało możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć, na organizację których rozdysponowano łączną kwotę około 9,5 mln zł. Po raz trzeci powołania do NRA ogłoszono w czerwcu ub.r. Otrzymało je 562 żaków z 33 uczelni publicznych oraz 5 niepublicznych. Trafiła do nich rekordowa suma 10 mln zł.

Co trzeci reprezentant z dotychczas przeprowadzonych naborów wywodził się z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. W czołówce uczelni z największą liczbą uczestników NRA są także: Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku i Politechnika Opolska.

Mariusz Karwowski

Medalowy urodzaj na planszy

Dyskusja (0 komentarzy)