Aktualności
Sport akademicki
20 Grudnia
Źródło: www.sportowieczindeksem.pl
Opublikowano: 2022-12-20

Trwa trzecia edycja Narodowej Reprezentacji Akademickiej

Blisko 30 mln zł przeznaczono dotąd na realizację programu, który umożliwia łączenie studiów z karierą sportową. Właśnie trwa III edycja Narodowej Reprezentacji Akademickiej. 

Wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademickiego Związku Sportowego wystartowało w 2019 roku i od początku cieszy się dużym zainteresowaniem. W premierowej odsłonie wsparciem zostało objętych 414 studentów z 42 uczelni, w tym 37 publicznych i 5 niepublicznych. Na ten cel przeznaczono wówczas 7,1 mln zł. W kolejnym sezonie już 502 studentów z 38 uczelni (w tym 6 niepublicznych) miało możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć, na organizację których rozdysponowano łączną kwotę około 9,5 mln zł. Po raz trzeci powołania do NRA ogłoszono w czerwcu tego roku. Otrzymało je 562 żaków z 33 uczelni publicznych oraz 5 niepublicznych. Trafiła do nich rekordowa suma 10 mln zł.

Co trzeci reprezentant z dotychczas przeprowadzonych naborów wywodził się z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Wśród nich były takie gwiazdy, jak m.in. skoczek narciarski Dawid Kubacki czy lekkoatletki Joanna Jóźwik i Justyna Święty-Ersetic. Obecnie w programie bierze udział m.in. pływaczka Paulina Peda, olimpijka z Tokio, a także Iweta Faron, parabiathlonistka.

Powiedziałam sobie, że sport sportem, ale to się kiedyś skończy i trzeba mieć inne wyjście. Fajnie jest mieć to zaplecze. Narodowa Reprezentacja Akademicka pozwala na to, że możemy się rozwijać. Cieszyłam się z tego, że nie musiałam pisać pracy licencjackiej. Mieliśmy jedynie egzamin ustny i odpowiadaliśmy na kilka pytań ogólnych i ze specjalizacji. Teraz jednak szykuję się na pracę magisterską – mówi Faron.

W czołówce uczelni z największą liczbą uczestników NRA są także: Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku i Politechnika Opolska.

Narodowa Reprezentacja Akademicka wspiera proces kształcenia studentów-sportowców, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Uczelnie otrzymują dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dla studentów-sportowców prowadzących karierę sportową. Roczne wsparcie na jedną osobę wynosi maksymalnie 18 tys. zł i dodatkowo do 10% kosztów pośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują pulę do 100 godzin zajęć indywidualnych lub grupowych (liczba godzin lekcyjnych po 45 minut × stawka przeliczeniowa 180 zł brutto) w formie indywidualnej organizacji studiów. Mowa tu o indywidualnym przygotowaniu i doborze treści oraz form kształcenia w zakresie pozwalającym na kontynuowanie i rozwijanie kariery sportowej z uwzględnieniem ustalonych dla danego kierunku efektów uczenia się.

W programie biorą udział uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową i mistrzowską.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)