Aktualności
Sport akademicki
16 Stycznia
Fot. Paweł Skraba
Opublikowano: 2023-01-16

Trzeci medal dla Polski na Uniwersjadzie w Lake Placid

Już trzy medale ma na swoim koncie Akademicka Reprezentacja Polski uczestnicząca w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid. Zawody rozpoczęły się w miniony czwartek.

Jak na razie medale zdobywają dla Polski wyłącznie kobiety. Jako pierwsza na podium stanęła Barbara Skrobiszewska (MKS Karkonosze Jelenia Góra), która w biathlonowym biegu na 12,5 km zajęła 2 miejsce. Również srebrny medal wywalczyła Iga Wojtasik (AZS AWF Katowice), startująca w rywalizacji na 1000 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Trzeci krążek padł łupem Joanny Kil (KS Chochołów), która była trzecia w konkurencji mass-start w kombinacji norweskiej. Był to jej drugi start na uniwersjadzie w Lake Placid. Dwa dni wcześniej w konkurencji Gundersen Polka była czwarta.

Kiedyś moją domeną były skoki, a później raczej biegi. Wiadomo, że w kombinacji muszę połączyć te dwie dyscypliny i cieszę się, że dzisiaj pozwoliło mi to na zdobycie medalu. Bardzo chciałam go mieć i jest – cieszyła się Kil, która startem na uniwersjadzie, mimo młodego wieku, wróciła do poważnej rywalizacji sportowej.

Z trójki naszych dotychczasowych medalistek dwie są studentkami uczelni zawodowych: Skrobiszewska kształci się w Karkonoskiej Akademii Nauk Społecznych w Jeleniej Górze, zaś Kil w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. Z kolei Wojtasik jest studentką Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Zimowa uniwersjada w Lake Placid rozpoczęła się 12 stycznia. Bierze w niej udział ponad 1,5 tys. studentów z ok. 50 krajów. Polskę reprezentuje 55 sportowców, którzy wystąpią w 9 dyscyplinach: biathlonie, biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, łyżwiarstwie figurowym i szybkim, narciarstwie alpejskim, skokach narciarskich, snowboardzie alpejskim i freestyle. Aż 35 spośród naszych sportowców to studenci katowickiej AWF.

Biało-czerwoni na poprzedniej uniwersjadzie w Krasnojarsku zajęli 16 miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając dwa krążki w snowboardowym slalomie gigancie równoległym.

MK, źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)