Aktualności
Sport akademicki
17 Czerwca
Źródło: www.pasja.azs.pl
Opublikowano: 2022-06-17

Uniwersytet Warszawski bezkonkurencyjny w siatkówce plażowej

Zarówno żeńska, jak i męska drużyna Uniwersytetu Warszawskiego okazała się najlepsze podczas finałowego turnieju Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Przed ostatnimi zawodami tegorocznego cyklu – finałem piłki nożnej – tytuł zapewniła sobie już praktycznie Politechnika Gdańska.

Trzydniowa impreza na sopockiej plaży, w pobliżu molo, skupiła 126 zawodniczek i zawodników z 34 uczelni. W tym roku uczestnicy oraz widzowie finału AMP w siatkówce plażowej nie mogli narzekać na poziom rywalizacji. Pod siatką wystąpiła czołówka akademickiej plażówki, włącznie z ubiegłorocznymi mistrzami.

W rywalizacji pań znów najlepsze były Agata Ceynowa i Marta Łodej z Uniwersytetu Warszawskiego. W decydującym meczu pokonały 2:0 Weronikę Antczak i Justynę Kozłowską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W innym warszawsko-poznańskim spotkaniu o medal – brązowy – lepsze od duetu Edyta Mazurczak/Kinga Schraube z Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu były Izabela Błasiak i Justyna Łukaszewska z UW.

Wydaje mi się, że było nam trudniej niż rok temu, bo miałyśmy mocniejsze rywalki. Warunki do grania też były inne, ale za to byłyśmy już dużo lepiej zgrane. Czułyśmy lekką presję, żeby obronić tytuł. Dodawała nam ona także skrzydeł, bo lubimy wygrywać i rywalizować. To dwa razy bardziej cieszy, gdy już się udało – mówiła po zawodach Ceynowa, młodzieżowa reprezentantka kraju. – Przede wszystkim dużo trenujemy, gramy swoją grę, chcemy w meczach pokazać to, co robimy w trakcie treningów. W Sopocie jeszcze nigdy nie grałam i muszę przyznać, że bardzo mi się podobało. Fajne, typowo plażowe warunki: była burza i dużo słońca – dodała z kolei Łodej, seniorska reprezentantka Polski.

Z kolei u mężczyzn rolę faworytów udźwignęła kolejna z par Uniwersytetu Warszawskiego. Duet Michał Korycki/Adam Manios w meczu o złoto zwyciężyli 2:0 parę Tymoteusz Juszczak/Marek Subocz z Politechniki Poznańskiej. To kolejny triumf warszawskiego duetu w AMP.

Nie ukrywam, że razem z Adamem mieliśmy to w sobie, żeby po raz trzeci z rzędu wygrać mistrzostwa akademickie. Nikt wcześniej tego nie dokonał, więc bardzo nam na tym zależało. Spadł mi kamień z serca, gdy się udało zapisać w ten sposób na kartach historii. Nałożyliśmy sobie taką presję, że w 90 procentach przyjechaliśmy wygrać, a nie po atrakcje, które towarzyszą mistrzostwom. Poziom akademicki, jak również krajowy, jest coraz wyższy. Naprawdę było z kim walczyć, nie było nam łatwo. Tym bardziej cieszy końcowy sukces – powiedział Korycki. – Mecze były bardzo ciężkie, koledzy z roku na rok coraz lepiej się przygotowują. Pokazuje to najlepiej nasza ścieżka do finału – bardzo trudna po tie-breakach, czasem po przygodach z pogodą. Na szczęście, dzięki naszemu doświadczeniu umieliśmy dążyć do zwycięstw. AMP są dla nas ważnym turniejem, w trakcie którego możemy się spotkać z przyjaciółmi z całego kraju, a w czasie sezonu często o to trudno. To duża zaleta tych zawodów – dodał Manios.

W spotkaniu o brąz także wygrali zawodnicy UW: duet Rafał Maluchnik/Patryk Tyszka pokonał 2:0 Michała Głowackiego i Michała Witkosia z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

W klasyfikacji drużynowej kobiet i mężczyzn najlepszy okazał się Uniwersytet Warszawski. Wśród pań druga była Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a trzecia – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Z kolei podium u panów uzupełniły Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie.

Finał siatkówki plażowej był przedostatnią imprezą tegorocznego cyklu. Do rozegrania pozostał jeszcze finał piłki nożnej mężczyzn (19–22 czerwca), ale już przed nim tytuł Akademickich Mistrzów Polski – trzeci raz z rzędu – zapewnili sobie praktycznie studenci Politechniki Gdańskiej. W klasyfikacji generalnej mają 74,5 pkt. przewagi nad Uniwersytetem Warszawskim i 206 pkt. nad Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Paweł Skraba, źródło: www.pasja.azs.pl

Dyskusja (0 komentarzy)