Aktualności
Sport akademicki
17 Czerwca
Źródło: Facebook/AMP w kolarstwie górskim
Opublikowano: 2024-06-17

Uniwersytet Warszawski najlepszy wśród „górali”

Uniwersytet Warszawski zwyciężył w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, które odbyły się w Bielsku-Białej. 

Blisko 170 zawodników z 48 uczelni stanęło na starcie AMP w kolarstwie górskim, które w tym roku były rozgrywane pod Kozią Górką w Bielsku Białej. W tym gronie nie zabrakło uczestników niedawno zakończonych Akademickich Mistrzów Świata na Kostaryce, a więc Kingi Żur (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie), Piotra Kryńskiego (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku) czy Mateusza Szyszko vel Chorążego (Uniwersytet Warszawski).

Pierwszego dnia imprezy, rozgrywanej od 1998 roku, przeprowadzono wyścigi w jeździe indywidualnej na czas. Wśród pań obyło się bez niespodzianek. Rywalizację zdecydowanie wygrała ubiegłoroczna zwyciężczyni Antonina Białek (Uniwersytet Warszawski). Na podium stanęły te same zawodniczki co przed rokiem, ale tym razem druga była Joanna Głowacka (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), zaś trzecia – Milena Drelak (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi).

Niecodzienny przebieg miały zmagania mężczyzn. Stanisław Nowak (AWF Kraków), wymieniany w gronie faworytów do złota, na jednym ze zjazdów uszkodził przednie koło, po czym zgodnie z przepisami zszedł z trasy i wystartował ponownie jako ostatni, po wszystkich uczestnikach. Mimo braku świeżości w nogach, sił wystarczyło mu na zajęcie wysokiego, trzeciego miejsca. Najlepszy czas wykręcił Kryński, który na mecie wyprzedził o cztery sekundy Szyszko vel Chorążego.

Sobotni wyścig ze startu wspólnego kobiet zakończył się… podobnie jak piątkowa jazda na czas. Tym samym status podwójnej akademickiej mistrzyni kraju z 2023 roku utrzymała Białek. Zawodniczka UW już po kilkuset metrach objęła prowadzenie, a po blisko półtorej godzinie przekroczyła linię mety z przewagą prawie 5 minut nad resztą stawki. Druga była Głowacka, a trzecia – Drelak.

Swój drugi tytuł AMP 2024 wywalczył też Kryński, który wraz z Szyszko oderwał się od grupy. Ten pierwszy pod koniec rundy skorzystał na pechu rywala, który zmagał się z uciekającym powietrzem z tylnego koła. Srebrny medal zdobył Paweł Ścierski (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), a na najniższym stopniu podium stanął Kamil Lach (Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie).

W klasyfikacji generalnej tytuł obronił Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził – tak jak przed rokiem – Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie.

źródło: AZS

Dyskusja (0 komentarzy)