Aktualności
Sport akademicki
25 Listopada
Fot. Andrzej Romański
Opublikowano: 2021-11-25

W Toruniu powstały nowe obiekty sportowe dla studentów

Wielofunkcyjna hala sportowa, profesjonalne gabinety terapeutyczne oraz boiska do gry w piłkę nożną i tenisa – to tylko część obiektów, które wchodzą w skład otwartej właśnie nowej części Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK w Toruniu.

Podczas uroczystości otwarcia rozbudowanego Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, która odbyła się 23 listopada, symboliczną wstęgę przecięli: rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzej Sokala i prezydent miasta Michał Zaleski.

W ramach II etapu budowy UCS powstał nowoczesny kompleks sportowy, stanowiący uzupełnienie istniejących uniwersyteckich obiektów przy ul. Gagarina 35 i św. Józefa. Część otwarta, opasana 500-metrową ścieżką biegową, składa się z boiska piłkarskiego, wielofunkcyjnego boiska piaskowego oraz kortów. W kompleksie boisk piaskowych będą mogły być rozgrywane mecze plażowe piłki nożnej, piłki ręcznej i siatkówki. W przestrzeni zewnętrznej stworzono również miejsca do uprawiania sportów siłowych oraz place zabaw.

W najbliższym sąsiedztwie istniejącej hali UCS przy ul. św. Józefa 17 zaprojektowano drugą wielofunkcyjną, dwusektorową halę sportową. Na parterze rozlokowano kompleks szatniowy hali i boisk zewnętrznych. W części parteru znalazły się również pomieszczenia administracyjne oraz sala dydaktyczno-konferencyjna.

Znaczną część obiektu zajmują laboratorium wysiłku fizycznego oraz centrum rehabilitacji sportowej, wyposażone w instrumenty i urządzenia do diagnostyki sportowej. W nowym obiekcie znalazła się również przestrzeń kompleksowej odnowy biologicznej z gabinetami krioterapii, hydroterapii i strefą saun.

Całkowita powierzchnia działki, na której zrealizowano inwestycję to blisko 36 tys. mkw. Powierzchnia zabudowy sięga ponad 14 tys. mkw, z czego większość stanowi zewnętrzna infrastruktura sportowa. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 20 mln zł, w tym 2 miliony pozyskano z miejskiej dotacji.

Kompleks będzie wykorzystywany przede wszystkim na potrzeby dydaktyki. Znacząco poszerzy się oferta zajęć wychowania fizycznego, a studenci kierunków sportowych prowadzonych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika – sportu i wellness, turystyki i rekreacji oraz wychowania fizycznego i sportu – zyskają nowoczesne, odpowiednio wyposażone miejsce do zajęć praktycznych. Do całej społeczności akademickiej adresowane będą specjalne programy sportowe, rekreacyjne i wellness.

źródło: www.portal.umk.pl

Dyskusja (0 komentarzy)