Triumfem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w klasyfikacji generalnej zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w aerobiku sportowym. Medale rozdano także w trójboju siłowym, w którym najlepsze okazały się Uniwersytet Jagielloński i Politechnika Gdańska.
Premierowa edycja mistrzostw w aerobiku sportowym zgromadziła w łódzkiej Zatoce Sportu 130 zawodniczek i zawodników z 18 uczelni. Rozdano medale w pięciu konkurencjach. Jedną z gwiazd imprezy była Katarzyna Przewłócka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dla której był to już dziewiąty i zarazem ostatni start w AMP. Podobnie jak przed rokiem nie miała sobie równych w konkurencji solistek, a ponadto, wraz z Martą Potrykus, triumfowała w rywalizacji duetów. W trójkach zwyciężyły Dominika Bryła, Sandra Seweryn i Aleksandra Jawoszek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), a w zmaganiach teamów (5-7-osobowe zespoły dowolnej płci) najlepsza była Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Spośród solistów najwyżej punktowany był Adam Pigłowski. Reprezentant miejscowej Politechniki Łódzkiej tym samym obronił tytuł mistrzowski sprzed roku. Nie był to jedyny medal dla gospodarzy – srebro wywalczyła dwójka Malwina Plak i Małgorzata Komorowska. Ich sukcesy nie wystarczyły jednak do uplasowania się na podium klasyfikacji drużynowej mistrzostw. Tak samo jak w latach 2021-2022 triumfował Gdański Uniwersytet Medyczny, a tuż za nim znalazły się reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Na górnośląskich pomostach
W Katowicach z kolei rywalizowano w trójboju siłowym klasycznym. Wystąpiła rekordowa liczba 565 uczestników z 80 uczelni. Blisko 170 zawodniczek rywalizowało w siedmiu kategoriach wagowych (-52kg, -57 kg, -63 kg, -69 kg, -76 kg, -84 kg, +84 kg), a niemal 400 zawodników – w ośmiu (-59 kg, -66 kg, -74 kg, -83 kg, -93 kg, -105 kg, -120 kg, +120 kg).
Kilkoro z nich ponownie stanęło w Katowicach na najwyższym stopniu podium. Mistrzowskie tytuły w swoich kategoriach obroniły siostry z Uniwersytetu Rzeszowskiego – Aleksandra (-52 kg) oraz Gabriela Blajer (-57 kg), która na dodatek poprawiła o kilogram swój ubiegłoroczny rekord AMP w przysiadzie (obecnie 142 kg). Najlepsza w wadze do 69 kg była natomiast inna ubiegłoroczna triumfatorka – Aleksandra Łukasik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Ponadto złote medale wywalczyły studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – Patrycja Panasiuk (-63 kg) i bezkonkurencyjna we wszystkich konkurencjach Joanna Lewandowska (-76 kg). W kategorii do 84 kg triumfowała Agata Latocha (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), a powyżej 84 kg – Kinga Świderska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Swój czwarty z rzędu tytuł akademickiego mistrza kraju wywalczył Kamil Linstedt (Politechnika Gdańska). Student z trójmiejskiej uczelni nie miał sobie równych w konkurencji do 74 kg, wygrywając w przysiadzie i martwym ciągu. Po drugie kolejne indywidualne złoto AMP w trójboju sięgnął natomiast Michał Jasak (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). W innych klasach zwyciężyli: Patryk Ciesielski (-59 kg, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), Marek Kawczyk (-83 kg, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), Nikolas Stylianou (-93 kg, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach), Łukasz Topór (-105 kg, Politechnika Poznańska), Sebastian Stanek (-120 kg, Politechnika Wrocławska) oraz Maciej Kuźma.
Podczas mistrzostw na Górnym Śląsku wybrano także najlepszych zawodników w kategorii open. Wśród kobiet zwyciężyła Joanna Lewandowska (Uniwersytet Jagielloński), a u mężczyzn – Sebastian Stanek (Politechnika Wrocławska). Najlepszą uczelnią w zmaganiach kobiet został ponownie Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził Uniwersytet Rzeszowski i Politechnikę Gdańską. Ta ostatnia wygrała ranking męskich uczelni, pokonując Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach i Politechnikę Krakowską.
Paweł Skraba, źródło: AZS