Akademicki Związek Sportowy otrzymał od Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego Medal Uznania dla stowarzyszeń członkowskich za organizację Integracyjnych Mistrzostw Polski. Ich celem jest integracja sportowców z niepełnosprawnościami w ogólnodostępnych zawodach sportowych.
Doroczna gala wręczenia nagród Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego (EUSA) odbyła się 11 lutego. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS, za organizację których Akademicki Związek Sportowy otrzymał nagrodę specjalną – Medal Uznania.
Nasza organizacja z dumą wspiera studentów z niepełnosprawnościami. To jeden z głównych celów, aby uczynić żaków bardziej aktywnymi – podkreślił prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, prezes AZS.
Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych prowadzony od 2016 roku w ramach upowszechniania sportu. Skierowane są do osób niepełnosprawnych z całej Polski uprawiających lub chcących uprawiać sport amatorsko. Możliwość sportowej rywalizacji pozwala osobom niepełnosprawnym włączyć się lub powrócić do czynnego życia. W dotychczasowych pięciu edycjach IMP AZS zorganizowano w sumie 39 zawodów dla studentów i pracowników uczelni z niepełnosprawnościami. Ponad 1700 uczestników rywalizowało w takich dyscyplinach, jak: badminton, bilard, boccia, bowling, e-sport, goalball, pływanie, showdown, szachy, tenis stołowy oraz debiutujące w ubiegłym roku strzelectwo sportowe i żeglarstwo. Tegoroczny cykl zainaugurują zawody w narciarstwie alpejskim i snowboardzie, które zaplanowano na przełomie lutego i marca w Białce Tatrzańskiej.
IMP AZS to bardzo przemyślany, rozwojowy i nowatorski projekt dla studentów z niepełnosprawnościami. Projekt jest już gotowy, by wdrożyć go na skalę europejską – dodaje Marta Dalecka, wiceprezes AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami.
Warto zaznaczyć, że to nie pierwsze wyróżnienie dla Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS. W grudniu 2020 roku projekt znalazł się w TOP-3 całej Unii Europejskiej w konkursie #BeINclusive. Inicjatywa Komisji Europejskiej skierowana jest do instytucji publicznych, prywatnych i pozarządowych, których działania są ukierunkowane na włączenie społeczne wykluczonych grup. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło 181 projektów ze wszystkich krajów UE.
Działania Akademickiego Związku Sportowego po raz kolejny zostały zauważone przez władze EUSA. W 1999 i 2010 roku AZS otrzymał nagrodę dla najbardziej aktywnej narodowej organizacji studenckiej.
MK, źródło: AZS