Aktualności
Sport akademicki
05 Kwietnia
Fot. Randy Piland/icpcnews.com
Opublikowano: 2019-04-05

Złoty medal programistów z UW

Studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które odbyły się w Porto. 

W 43. edycji International Collegiate Programming Contest wystartowało 135 drużyn. Składały się z trzyosobowych reprezentacji studentów najlepszych uczelni z programami informatyki. Uczestnicy pochodzili z ośmiu regionów świata: Ameryki Północnej, Wschodniej Azji, Północnej Eurazji, Zachodniej Azji, Europy, Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji Pacyficznej. Finałowy etap ICPC to trwające 5 godzin zawody, w trakcie których uczestnicy otrzymują do rozwiązania określoną liczbę zadań algorytmiczno-programistycznych. Każda z drużyn ma do dyspozycji tylko jeden komputer. Ułożenie odpowiedniego algorytmu, a następnie zaprogramowanie go w udostępnionym przez organizatorów języku (najczęściej C, C++, Java lub Pascal) wymaga rozwiniętych umiejętności logicznego myślenia, obierania właściwej strategii, jak również wytrzymałości psychicznej.

Studenci WMIM UW w składzie Jakub Boguta, Konrad Paluszek oraz Mateusz Radecki rozwiązali osiem z jedenastu przygotowanych przez organizatorów zadań, zajmując ostatecznie czwarte miejsce i zdobywając jeden ze złotych medali (przyznawano po 4 medale każdego koloru). Warsaw Eagles otrzymali też tytuł mistrza regionu europejskiego. Tegorocznym mistrzem świata została drużyna z Uniwersytetu Moskiewskiego (dziesięć rozwiązanych zadań), plasując się przed reprezentacjami Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetem Tokijskim (po 9 zadań).

– Sukces, który odniosła nasza drużyna jest przede wszystkim wynikiem wiedzy, umiejętności oraz  tytanicznej pracy jej członków. Jednak w procesie przygotowań do udziału w finałach niezwykle cenna okazała się pomoc byłych naszych złotych medalistów: Wojciecha Nadary, Marcina Smulewicza i Marka Sokołowskiego – mówi prof. Krzysztof Diks z WMIM UW, który był jednym z trenerów drużyny Warsaw Eagles.

Na 6. miejscu sklasyfikowano zespół programistów z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy tym samym zdobyli srebrny medal.

ACM-ICPC to międzynarodowe zawody programistyczne dla studentów organizowane przez informatyczną organizację Association for Computing Machinery przy wsparciu IBM. Pierwsze odbyły się w 1977 roku. W 2012 roku miały miejsce w Warszawie. Do tej pory drużyny z UW pięciokrotnie zdobyły złoty medal, w tym dwa razy (2003, 2007) jako nagrodę za pierwsze miejsce. W finałach Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym reprezentanci UW wystąpili po raz 25. z rzędu. W ubiegłym roku jako jedyni rozwiązali wszystkie 12 zadań, pokonując 73 inne drużyny.

Źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)