Aktualności
Sprawy nauki
03 Grudnia
Źródło: www.nawa.gov.pl
Opublikowano: 2020-12-03

Polacy wśród najbardziej wpływowych naukowców świata

Ponad 700 naukowców z Polski znalazło się w zestawieniu najczęściej cytowanych badaczy z całego świata.

Zestawienie opublikowane w magazynie PLOS Biology obejmuje około 160 tys. osób, tj. 2% uczonych z całego świata. Oceniając dorobek badaczy twórcy listy – John P.A. Ioannidis z Uniwersytetu Stanforda, Kevin W. Boyack z SciTech Strategies i Jeroen Baas z firmy Elsevier – brali pod uwagę  publikacje ze wszystkich dziedzin, które ukazały się do maja 2020 roku. Opierali się na takich kryteriach, jak m.in. liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha, miejsce i rola autora wśród współautorów itp.

Jak wynika z zestawienia do grona najczęściej cytowanych naukowców na świecie należy 726 badaczy z Polski. Wśród nich przoduje matematyk i informatyk prof. Zdzisław Pawlak. Chociaż zmarł 14 lat temu, dzisiejsi naukowcy wciąż powołują się na jego prace z zakresu sztucznej inteligencji oraz informatyki. Zaraz za nim sklasyfikowano prof. Tomasz Dietla z Instytutu Fizyki PAN, specjalistę m.in. w dziedzinie fizyki półprzewodników, fizyki niskich temperatur, fizyki magnetyków i spintroniki. Na trzecim miejscu znalazła się prof. Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej, zajmująca się chemicznymi źródłami prądu oraz elektrochemią.

Listę najczęściej cytowanych polskich naukowców zamykają: dr hab. inż. Krzysztof Poźniak z Politechniki Warszawskiej. Jego cytowane prace dotyczą głównie optoelektroniki i fizyki jądrowej; dr hab. inż. Tomasz Rymarczyk z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz dr hab. Katarzyna Błoch z Politechniki Częstochowskiej.

Autorzy zestawienia sprawdzili cytowalność naukowców nie tylko w porównaniu do wszystkich badaczy, ale także w obrębie konkretnych dziedzin. I tak prof. Harald Walach z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest czwartym najczęściej cytowanym naukowcem z dziedziny medycyny komplementarnej i alternatywnej. Prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, przez lata związana z Uniwersytetem Nowojorskim, a dziś główna kuratorka wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jest czwartym najczęściej cytowanym naukowcem z zakresu dramatu i teatru. Zaś prof. Peter Nijkamp, który współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jest na 12. miejscu, jeśli chodzi o publikacje poświęcone planowaniu miast i regionów.

Najbardziej wpływowi polscy badacze, co nie jest zaskoczeniem, afiliowani sią w większości przy dwóch największych polskich uczelniach. Z Uniwersytetem Warszawskim (wraz z Instytutem Informatyki oraz z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych ) związane są 54 osoby wyszczególnione na liście. Z Uniwersytetem Jagiellońskim (liczonym łącznie z Collegium Medicum UJ) – 44 naukowców. Ponadto na Politechnice Warszawskiej pracuje 41 naukowców wyszczególnionych w zestawieniu, na Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie – 34, a na Politechnice Wrocławskiej – 27.

Pełną listę najczęściej cytowanych naukowców na świecie można znaleźć na stronie PLOS Biology.

źródło: NAWA

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: