Aktualności
Sprawy nauki
27 Października
Opublikowano: 2017-10-27

2. Śląski Festiwal Nauki

Nie tylko naukowcy pracujący w profesjonalnych warunkach, ale i osoby, którzy swoje zamiłowanie do wymyślania nowych rozwiązań realizują w zaciszu swojego domu, będą mogły zaprezentować się podczas 2. Śląskiego Festiwalu Nauki. Przegląd Garażowych Wynalazków jest nowością festiwalu.

To największe popularnonaukowe wydarzenie w regionie rozpocznie się 30 listopada i potrwa do 2 grudnia w Katowicach. Organizuje je kilka największych śląskich uczelni publicznych oraz miasto Katowice.

Tegoroczną nowością będzie strefa Off Science, czyli Przegląd Garażowych Wynalazków. “Pomyśleliśmy, że skoro mamy w Katowicach Off Festival, to może warto by spróbować offowej nauki, czyli sięgnąć do tego rezerwuaru naukowców amatorów. Coś, z czego – wydaje mi się – Śląsk słynął od niepamiętnych czasów, mianowicie ze skłonności do majsterkowania, wynalazczości, tej nauki, która rodzi się w garażach, szkopkach, laubkach (altankach), na peryferiach, na strychach, tam, gdzie ludzie uczą się sami, a jednocześnie eksperymentują na własną miarę” – mówił 24 października podczas konferencji prorektor Uniwersytetu Śląskiego i jednocześnie dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki, prof. Ryszard Koziołek.

Dodał, że choć kiedyś tego typu “amatorka” nie była doceniana, to okazało się, że wiele odkryć, zwłaszcza w zakresie nauk informatycznych, “rodziło się właśnie w garażach”.

Swoje wynalazki zgłaszać mogą nie tylko studenci, ale wszyscy zainteresowani. Poza innowacyjnym pomysłem, liczy się także sama prezentacja.

“Weryfikacja tych zgłoszeń nie będzie tylko polegała na tym, że szukamy bardzo wartościowych rozwiązań, które naszym zdaniem mogą być wdrożone, ale szukamy wolnej myśli, nawet jeżeli ona nie prowadzi do konkretnych rozwiązań” – dodał dyrektor programowy festiwalu dr Jerzy Jarosz z UŚ.

Szczegóły dotyczące zgłoszeń i regulamin można znaleźć na stronie: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji festiwalu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Przygotowano dla nich ponad 300 propozycji popularnonaukowych obejmujących zagadnienia z niemal wszystkich obszarów wiedzy. Według organizatorów podobnie będzie i tym razem. Jak wyjaśnił dr Jarosz, pozostawiono koncepcję stref tematycznych z podziałem na nauki: humanistyczno-społeczne, przyrodnicze, artystyczne, ścisłe, techniczne i medyczne. Zaplanowano też strefy dodatkowe, m.in. e-sportu, dziecka czy centrów nauki.

W festiwalu wezmą też udział znani naukowcy i popularyzatorzy nauki, m.in. prof. Philip Zimbardo czy dr Tomasz Rożek.

Szczegółowy program wydarzenia ma być znany w połowie listopada.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 30 listopada w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Zaplanowano tam teatry naukowe, popularnonaukową debatę pt. “Czy nauka może nas uratować” oraz spektakl muzyczny “Obertaniec-Oberwaniec”.

Kolejne dni – 1 i 2 grudnia – to już Międzynarodowe Centrum Kongresowe i moc atrakcji – wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, eksperymentu, konkursy itd.

W założeniu organizatorów każdy dzień z zasady skierowany jest do innych odbiorców: 30 listopada to dzień otwarty dla mieszkańców regionu, 1 grudnia do dzień bardziej dla dzieci i młodzieży w zorganizowanych grupach, a 2 grudnia – bardziej dla osób prywatnych, w tym rodzin.

2. Śląski Festiwal Nauki organizują: miasto Katowice, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Sztuk Pięknych. Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)