Aktualności
Sprawy nauki
24 Listopada
Modraczek. Fot. Grzegorz Grygoruk
Opublikowano: 2017-11-24

73 zaobrączkowane ptaki dziennie. Organizatorzy Akcji Siemianówka podsumowali sezon 2017

6675 zaobrączkowanych osobników w ciągu 91 dni, czyli średnio ponad 73 ptaki dziennie. Takim wynikiem mogą pochwalić się uczestnicy tegorocznej Akcji Siemianówka. Ornitologiczny obóz nad największym zbiornikiem wodnym w województwie podlaskim rozpoczął się 29 lipca, a zakończył 26 października. Organizatorzy podsumowali właśnie wyniki odłowów.

Zaobrączkowane ptaki to przedstawiciele 76 gatunków. Najliczniej odławianym gatunkiem był pierwiosnek (Phylloscopus collybita). Zaobrączkowanych zostało 1582 osobników, co stanowiło prawie ¼ wszystkich obrączkowanych w tym sezonie ptaków. W ornitologiczne sieci złapało się też sporo rudzików (Erithacus rubecula – 797 osobników), bogatek (Parus major – 601), rokitniczek (Acrocephalus schoenobaenus – 600), kapturek (Sylvia atricapilla – 545) i modraszek (Cyanistes caeruleus – 544).

Uczestnicy obozu dokonali też kilku ważnych, faunistycznych obserwacji. 11 października odłowiony został drugi w historii Akcji Siemianówka modraczek (Tarsiger cyanurus). Była to ósma obserwacja przedstawiciela tego gatunku w kraju. 25 września natomiast odłowiono świstunkę żółtawą (Phylloscopus inornatus). Oba ptaki reprezentują tzw. gatunki zalatujące, czyli ptaki pojawiające się w Polsce rzadko, nieregularnie, w różnych porach roku (na stałe bytują na obszarach od północnej Europy do północno-wschodniej Azji).

– Ponieważ w tym roku poziom wody w zbiorniku Siemianówka był bardzo wysoki, nie mogliśmy odławiać ptaków wodno-błotnych. Z tego powodu skupiliśmy się głównie na ptakach wróblowych. To do ich rozmiarów dostosowana była większość rozstawionych przez nas sieci – mówi Patryk Kokociński z Grodziska Wielkopolskiego, jeden ze stałych obrączkarzy Akcji Siemianówka i jej  współorganizator.

Na podstawie liczby zaobrączkowanych ptaków można też szacować, kiedy przypada największa fala ptasich migracji nad północno-wschodnią Polską. Najwięcej osobników zostało zaobrączkowanych 7 września (162), a najmniej 26 października (6).
– W szesnastym już sezonie Akcji Siemianówka w pracach obozu czynnie uczestniczyło 18 licencjonowanych obrączkarzy, którzy przyjechali tu praktycznie z całej Polski. Wspomagało nas około 60-ciu załogantów, którzy poświęcali swój wolny czas by pomóc nam w codziennych pracach obozu – relacjonuje Katarzyna Curyło z Olkusza, licencjonowana obrączkarka, współorganizatorka, która w akcji bierze udział od 9 lat.

Po raz kolejny, we wrześniu, nad Siemianówką odbyła się część praktyczna kursu obrączkarskiego, czyli egzaminu koniecznego do uzyskania licencji zezwalającej na obrączkowanie dzikich ptaków na terenie Polski. Kurs organizowany jest przez Krajową Centralę Obrączkowania Ptaków działającą przy Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. Poprowadził go kierownik Centrali Tomasz Mokwa.

Jak co roku obóz przyciągnął nie tylko ornitologów, pasjonatów ptaków czy studentów biologii.

– Odwiedzały nas też liczne wycieczki, między innymi uczniowie szkół z Białegostoku, Ogrodniczek i Ostrowi Mazowieckiej. Gościliśmy również np. grupę brytyjskich emerytów czy wycieczkę z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Odwiedziły nas też 2 ekipy telewizyjne, z TVP 3 Białystok i TVN 24. To ważne, gdyż dzięki temu mamy szansę lepiej promować ideę obozu i przyciągać nowych wolontariuszy – podsumowuje Maria Machura ze Słupska, która na tegorocznym obozie spędziła w sumie 41 dni.

Jak co roku w organizacji obozu pomogli studenci z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Więcej informacji o Akcji Siemianówka można znaleźć na jej profilu fejsbukowym: https://www.facebook.com/Akcja-Siemian%C3%B3wka-589421487816497/?ref=br_rs

Katarzyna Dziedzik

Dyskusja (0 komentarzy)