Aktualności
Sprawy nauki
23 Lipca
Fot. Michał Mielniczuk, UMWP
Opublikowano: 2019-07-23

800 tys. zł dla podkarpackich uczelni

Osiemset tysięcy złotych przeznaczył samorząd województwa podkarpackiego na dofinansowanie inwestycji siedmiu tamtejszych uczelni. Najwięcej – ponad 300 tys. zł – otrzyma Politechnika Rzeszowska.

Program wsparcia działalności podkarpackich uczelni to efekt prowadzonej od kilku lat polityki samorządu województwa. Środki mają trafiać m.in. na projekty związane uatrakcyjnieniem oferty edukacyjnej, uwzględniającej aktualne warunki na rynku pracy.

– Część z tych środków trafia na projekty i zadania, które wspierają kształcenie w zawodach poszukiwanych w województwie podkarpackim – zapewnił marszałek Władysław Ortyl.

Z kolei wicemarszałek Piotr Pilch zauważył, że środki otrzymają zarówno uczelnie, jak i szkoły zawodowe. Najwyższą dotację otrzymała Politechnika Rzeszowska. Za nieco ponad 300 tys. zł władze uczelni planują zakup m.in.: aparatu do terapii falą uderzeniową, dwukanałowego wykonywania zabiegów magnetoterapii, krioterapii oraz oprogramowanie do oceny i treningu równowagi, stabilności i kontroli sensomotorycznej, zestawu do rejestracji i analizy EMG czy żyroskop wraz z napędem silnikowym. Urządzenia będą służyć studentom wszystkich kierunków, ale przede wszystkim inżynierii medycznej oraz lotnictwa i kosmonautyki (pilotaż) oraz studentom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi w obrębie układu ruchu.

Ponad 100 tys. zł dostanie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Zakupiony zostanie serwer wysokiej jakości, który umożliwi pełny i niezakłócony dostęp pracownikom i studentom do systemów informatycznych uczelni oraz serwerów zewnętrznych obsługujących naukę i szkolnictwo wyższe, jak np. jednolity system antyplagiatowy, dostęp do Wirtualnej Biblioteki Nauki lub ProAcademica. Ponadto pracownia umiejętności pielęgniarskich będzie doposażona w fantomy dziecka do zabiegów resuscytacyjnych, fantom noworodka do zabiegów ratujących życie i sprzęt informatyczny: dwa serwery oraz macierz.

Po 100 tys. zł samorząd przekaże z kolei Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku, w której pojawi się mineralizator mikrofalowy do kształcenia praktycznego na kierunku gospodarka w ekosystemach rolnych i leśnych, oraz Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie, która na potrzeby laboratorium automatyki i robotyki zakupi specjalistycznego robota wraz z systemem komputerowym do jego obsługi.

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu za ponad 88 tys. zł zakupi specjalistyczne wyposażenie do realizacji procesu dydaktycznego na kierunku bezpieczeństwo transgraniczne i informatyka w biznesie, w tym m.in. strzelnicę pneumatyczną, drukarkę i miernik.

Podkarpacka Szkoła Wyższa im. Bł. Ks. Władysława Findysza w Jaśle planuje utworzyć pracownię do projektowania przestrzennego 3D i w tym celu za 50 tys. zł zakupi laptopy oraz projektor laserowy. Za podobną kwotę Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu ma zamiar uruchomić pracownię hotelarską dla potrzeb kształcenia praktycznego na kierunku hotelarstwo i animacja czasu wolnego. Swoje umiejętności studenci będą szkolić wykorzystując pomieszczenia odwzorowujące recepcję oraz pokój hotelowy. Do dyspozycji będzie lada recepcyjna, krzesła, klucznica, meble ekspozycyjne, a także sejf depozytowy. Dodatkowo stanowisko wyposażone zostanie w niezbędny sprzęt komputerowy wraz urządzeniami peryferyjnymi, terminalem POS, monitorem LED, urządzeniem wielofunkcyjnym. Z kolei w pokoju hotelowym z węzłem sanitarno-higienicznym znajdzie się łóżko, pościel, szafę, stolik nocny, zestaw powitalny, biurko, lustro. Znajomość podstawowego wyposażenia oraz umiejętność pracy w tzw. służbie pięter są newralgicznymi umiejętnościami dla każdego studenta hotelarstwa.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)