Dr Anna Budzanowska, która od 2016 r. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego pełniła funkcję dyrektor generalnej, została powołana na podsekretarza stanu w resorcie kierowanym przez Jarosława Gowina.
Nowa wiceminister jest współtwórczynią Narodowego Kongresu Nauki oraz cyklu konferencji „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Odpowiadała za projekty strategiczne w ministerstwie oraz przewodniczy pracom zespołu do spraw wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. Z ramienia MNiSW zasiada w Radzie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
W dotychczasowej karierze pełniła funkcję dyrektora ds. współpracy instytucjonalnej w Kancelarii Prezydenta RP, kierowała również Departamentem Sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, gdzie odpowiadała za przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010) i w Londynie (2012). W uznaniu za wkład i zaangażowanie w organizację tych przedsięwzięć została wybrana do zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Związku Piłki Ręcznej w Polsce. W 2007 roku, jako zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, sprawowała nadzór nad realizacją inicjatyw z zakresu dyplomacji kulturalnej, a także uczestniczyła w pracach związanych z planowaniem udziału Polski w EXPO w Saragossie w 2008 r. Była związana z programami Komisji Europejskiej „Kultura 2007‒2013” oraz „Europa dla Obywateli”. W ramach projektu „Europejskie Miasto Kultury ‒ Kraków 2000” koordynowała projekty z zakresu kultury i nauki. We współpracy ze środowiskami studenckimi i organizacjami pozarządowymi kierowała także projektem „Młodzi Kraków 2000”.
Pracę w administracji publicznej łączyła z działalnością akademicką, zdobywając doświadczenie dydaktyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera oraz na Uniwersytecie Warszawskim.
Anna Budzanowska posiada stopień naukowy doktora nauk humanistycznych nadany przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła również Podyplomowe Studia Menedżerskie prowadzone przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i Uniwersytet Gdański, gdzie uzyskała tytuł Executive MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Uniwersytetu Gdańskiego i Rotterdam School of Management Erasmus University.
Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniu doktryn politycznych i prawnych oraz systemów ustrojowych, a także na politykach publicznych. Jest specjalistką z zakresu myśli politycznej francuskiej prawicy i stypendystką rządu francuskiego. Bierze czynny udział w krajowych i międzynarodowych kongresach naukowych i grupach badawczych, publikuje swoje prace w specjalistycznych czasopismach naukowych.
źródło: MNiSW