Aktualności
Sprawy nauki
09 Czerwca
Opublikowano: 2017-06-09

Archimedes 2917 – 5 medali dla Polski

Trzy złote i dwa srebrne medale oraz nagrody specjalne zdobyli polscy naukowcy podczas XX Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „Archimedes 2017”.

Na jubileuszowym XX Moskiewskim salonie zaprezentowano blisko 800 wynalazków z 18 krajów. Polska zaprezentowała siedem innowacyjnych rozwiązań.

Złoty medal za „Sposób otrzymywania katalizatorów kobaltowych promotowanych cerem i barem do niskotemperaturowej syntezy amoniaku” otrzymał zespół z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych z Puław i Politechniki Warszawskiej. Ze złotem wrócił do kraju także Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT za „Urządzenie do redukcji emisji pyłów emitowanych przez hamulce tarczowe pojazdu”. Trzeci złoty medal otrzymało rozwiązanie „Leo Twist do przechowywania węża sprzątającego w układzie odkurzacza centralnego”, opracowane i produkowane przez firmę Leoovac z Tomaszowa Mazowieckiego.

Srebrnym medalem nagrodzono „Nośnikowy katalizator do redukcji emisji tlenku azotu (I) zwłaszcza z instalacji kwasu azotowego oraz sposób jego wytwarzania”, opracowany w Instytucie Nowych Syntez Chemicznych z Puław i Uniwersytecie Jagiellońskim. Drugi srebrny medal otrzymał opracowany w Instytucie Transportu Samochodowego z Warszawy „Sposób i układ regulacji luminacji światła sygnałowego pojazdu”.

Patronat nad ekspozycją objęła Rada Główna Instytutów Badawczych, Fundacja Kobiety Nauki, a partnerem organizacyjnym był Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie.

Jk

(Źródło: PAP – Nauka w Polsce)

Dyskusja (0 komentarzy)