Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się pierwsza debata z cyklu „Areopag Uniwersytetów”. Jej temat to: „System wartości w dobie COVID-u”.
Areopag Uniwersytetów to przedsięwzięcie zainicjowane przez ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, rektora KUL. Główna idea, jaka przyświeca pomysłowi, opiera się na debacie publicznej dotyczącej wyzwań współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej. W spotkaniach będą mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani omawianym tematem. Do projektu zaproszono rektorów czołowych polskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego (prof. Jacek Popiel), Uniwersytetu Warszawskiego (prof. Alojzy Nowak) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (prof. Bogumiła Kaniewska).
To uniwersytety powinny być miejscem dyskusji i wymiany argumentów na tematy, które dotyczą ważnych, aktualnych problemów. Wypracowane wnioski, konkluzje mogą stanowić bazę do przekazów medialnych i ukierunkować dyskurs społeczny w oparciu o wiedzę, naukę oraz doświadczenie – podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Debaty zaplanowano co miesiąc na innym uniwersytecie zaangażowanym w Areopag. Każda będzie poświęcona innemu wyzwaniu współczesnego świata. W pierwszej, 18 października (o godz. 16:00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL), wezmą udział: ks. dr hab. Cezary Smuniewski (Uniwersytet Warszawski); prof. Leszek Sosnowski (Uniwersytet Jagielloński); prof. Zbyszko Melosik (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu); prof. Jacek Wojtysiak (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II). Dyskusję poprowadzi dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki z KUL. Spotkanie ma charakter otwarty, będzie transmitowane online na stronach internetowych uniwersytetów-partnerów projektu.
Kolejne debaty odbędą się na pozostałych uniwersytetach zaangażowanych w Areopag. W listopadzie na Uniwersytecie Jagiellońskim eksperci będą dyskutowali na temat medycyny i zdrowia publicznego. Debatę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poświęconą relacjom społecznym i naukom humanistycznym i społecznym zaplanowano na 6 grudnia. Cykl zakończy spotkanie na Uniwersytecie Warszawskim 10 stycznia, które dotyczyć będzie ekonomii, gospodarki, finansów i zarządzania.
Patronat Honorowy nad cyklem sprawuje Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
MK