Aktualności
Opublikowano: 2018-01-22

Badaczka z Rzeszowa laureatem prestiżowego wyróżnienia Ministra Nauki

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców. Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia jest naukowiec z Rzeszowa, dr Zofia Nizioł-Łukaszewska z Katedry Kosmetologii Wydziału Medycznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje stypendia młodym wybitnym naukowcom za prowadzenie wysokiej jakości badań oraz cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej.

Profil działalności naukowej rzeszowskiej stypendystki, dr Zofii Nizioł-Łukaszewskiej skupia się głównie na zagadnieniach związanych z wykorzystaniem surowców roślinnych do produkcji preparatów kosmetycznych przy zachowaniu ich wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa stosowania.

– Podczas prowadzonych badań staram się łączyć wiedzę z zakresu biochemii i fizjologii roślin z zagadnieniami z zakresu kosmetologii. Prowadzone przeze mnie analizy skupiają się przede wszystkim na ocenie i aplikacji w preparatach kosmetycznych innowacyjnych ekstraktów roślinnych o wysokiej biodostępności, które wpływają na poprawę jakości produktów kosmetycznych, a w szczególności bezpieczeństwo ich stosowania – informuje dr Zofia Nizioł-Łukaszewska, rzeszowska stypendystka.

W XII edycji konkursu stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało 209 wybitnych młodych naukowców spośród 1159 ubiegających się kandydatów. Laureaci będą otrzymywać 5 390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat, łącznie Ministerstwo wyda na te stypendia ponad 40 mln zł. W województwie podkarpackim tylko dwóch naukowców dostało takie wyróżnienie tj. wspomniana dr Zofia Nizioł-Łukaszewska oraz dr Mariusz Ruszel z Wydziału Zarzadzania Politechniki Rzeszowskiej.

– Stypendium MNiSW dla młodych naukowców jest jednym z najbardziej prestiżowych i, co tu ukrywać, najatrakcyjniejszych finansowo form wsparcia naukowców w Polsce. Uzyskanie tego stypendium przez dr Zofię Nizioł-Łukaszewską przyjęliśmy z ogromną radością – stypendyści MNIiSW to nie tylko świetni naukowcy, ale także osoby, które mogą stać się liderami zespołów naukowych. To jest także bardzo ważny znak dla naukowców z uczelni niepublicznych i uczelni zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach – naukę na bardzo dobrym poziomie można uprawiać wszędzie, nie tylko w Warszawie, czy Krakowie  – podsumowuje prof. nadzw. dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka, prorektor ds. nauki  WSIiZ i dodaje: – Stypendium zostało przyznane naukowczyni, która swoją aktywność związała z kosmetologią – obszarem z definicji interdyscyplinarnym, co dowodzi, że naukowe wycieczki w stronę innych dyscyplin niż ta, z której wyrośliśmy, jak najbardziej popłacają.

Dominik Łazarz

Dyskusja (0 komentarzy)