Aktualności
Sprawy nauki
30 Października
Fot. OneHD
Opublikowano: 2019-10-30

Badaczka z UMK w kosmicznej elicie

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znalazła się wśród 18 naukowców, których Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyłoniła do utworzenia regionalnych centrów wiedzy o kosmicznym teleskopie Jamesa Webba, następcy słynnego teleskopu Hubble’a. Badaczka z Torunia jest jedyną Polką w tym gronie.

Jedyny ośrodek wiedzy o „Webbie” w Polsce powstanie na UMK jako część działalności priorytetowego zespołu uczelni TASQ (Toruń Astrophysics, theoretical Spectroscopy, and Quantum Chemistry). Pierwszym zadaniem ośrodka będzie organizacja międzynarodowych warsztatów w dniach 11–13 marca 2020 roku, które posłużą przekazaniu wiedzy na temat instrumentów na pokładzie „Webba” oraz sposobów ich wykorzystania do takich zagadnień jak protogwiazdy, planety pozasłoneczne i małe ciała Układu Słonecznego oraz pobliskie galaktyki. Warsztaty przygotowywane są w ścisłej współpracy z ESA oraz z Uniwersytetem w Lejdzie w Holandii i wspierane przez projekt Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej „InterAPS – Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe”. 

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba („Webb”) to przełomowy projekt NASA realizowany we współpracy z ESA, którego zadaniem będzie odpowiedź na pytanie o powstawanie gwiazd i planet od początków Wszechświata do dnia dzisiejszego. Teleskop będzie pracował w zakresie fal podczerwonych, a jego 6,5-metrowe lustro pozwoli na obserwacje o niezwykłej czułości i zdolności rozdzielczej. „Webb” to największy teleskop kosmiczny wszech czasów oraz najważniejsze obserwatorium astronomiczne najbliższej dekady. Jego uruchomienie planowane jest na 2021 rok.

Dr Agata Karska jest pracownikiem naukowym w Instytucie Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i pełnomocnikiem rektora UMK ds. doskonałości naukowej. W 2009 roku uzyskała tytuł Najlepszej Absolwentki UMK. Później odbyła studia doktoranckie w International Max Planck Research School w Garching k. Monachium, a doktorat obroniła na Uniwersytecie w Lejdzie w 2014 roku. Jest laureatką nagrody „For Women in Science” L’Oreal, UNESCO i Fundacji Christine Nusslein-Volhard w Niemczech (w 2012 roku) oraz Nagrody Naukowej Polityki” w kategorii nauk ścisłych (w 2015 roku). Aktualnie kieruje dwiema grupami badawczymi na WFAiIS: Molecular Astrophysics Lab (MA-LAB) oraz Toruń Astrophysics, theoretical Spectroscopy and Quantum chemistry group (TASQ). Realizuje projekty finansowane przez Narodowe Centrum Nauki (SONATA) oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej (First TEAM); z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymuje stypendium dla wybitnych, młodych naukowców. Jest uczelnianą koordynatorką dwóch projektów dotyczących umiędzynarodowienia uzyskanych w ramach programów instytucjonalnych Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej: Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe oraz PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej.

źródło: UMK

Dyskusja (0 komentarzy)