Dr hab. Agnieszka Walecka-Rynduch z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie została tegoroczną laureatką Nagrody im. dr. Karola Jakubowicza, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.
To prestiżowe wyróżnienie otrzymują autorzy wybitnych publikacji naukowych, zajmujący się badaniami demokracji, praw człowieka, polityki medialnej, etyki dziennikarskiej i mediów publicznych. W tym roku Nagrodę im. dr. Karola Jakubowicza – za śmiałość badawczą w dowodzeniu zaistnienia nowego paradygmatu komunikowania politycznego, a także przez wzgląd na wysoką jakość warsztatu metodologicznego – otrzymała dr hab. Agnieszka Walecka-Rynduch z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, autorka monografii „MediaEgo w MediaPolis. W stronę nowego paradygmatu komunikowania politycznego”. To pierwsze w literaturze polskiej opracowanie poświęcone MediaPolis w kontekście komunikowania politycznego.
Dr hab. Agnieszka Walecka-Rynduch pracuje w Katedrze Lingwistyki Kulturowej i Komunikacji Społecznej UP w Krakowie. W Ośrodku Badań nad Mediami kieruje zespołem badań nad nowymi mediami i dziennikarstwem. Ukończyła politologię i kulturoznawstwo na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2014 r. współpracuje z Zentrum fűr Interdisziplinäre Polenstudien Europa-Universität Viadrina. Jej zainteresowania naukowe to: public relations, komunikowanie polityczne, marketing polityczny, współczesne media, partie i ruchy polityczne, szczególnie te, które jako przestrzeń swojej działalności wybrały przestrzeń internetu.
Do tegorocznej nagrody nominowani byli także:
Dr Karol Jakubowicz był jednym z najbardziej uznanych polskich naukowców w dyscyplinie komunikacji i mediów, zaliczanym do grona najbardziej rozpoznawanych ekspertów ds. wolności mediów w Europie. Wdowa po zmarłym badaczu, Małgorzata Semil-Jakubowicz, w 2018 roku zdecydowała się ufundować nagrodę jego imienia i afiliować ją przy Polskim Towarzystwie Komunikacji Społecznej – Karol Jakubowicz był jednym z członków założycieli (2007) i członkiem honorowym (2011) tej organizacji.
W ub.r. nagrodę otrzymały: dr hab. Małgorzata Adamik-Szysiak (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i dr hab. Maria Łoszewska-Ołowska (Uniwersytet Warszawski), a w pierwszej edycji kapituła wyróżniła dr Marię Nowinę Konopkę (Uniwersytet Jagielloński) i dr. hab. Jakuba Nowaka (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Nagrodę specjalną za wieloletni wkład w rozwój teorii i praktyki mediów publicznych przyznano wówczas Christianowi S. Nissenowi – międzynarodowemu ekspertowi i byłemu dyrektorowi generalnemu duńskich mediów publicznych (Danmarks Radio – DR).
MK, źródło: UMCS